joi, iunie 18, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateA început sezonul urșilor în Alba! Prezența animalelor, semnalată de mai multe...

A început sezonul urșilor în Alba! Prezența animalelor, semnalată de mai multe ori pe raza unor comune din județ

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

A început sezonul urșilor în Alba! Prezența animalelor, semnalată de mai multe ori pe raza unor comune din județ.

Prezența unor urși a fost semnalată, marți, în Săsciori și Șugag, pentru a treia, respectiv pentru a doua oară pe raza comunelor respective în ultima lună.

A început sezonul urșilor în Alba! Prezența animalelor, semnalată de mai multe ori pe raza unor comune din județ

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Alba, Raul Crișan, a anunțat, marți seara, că în comuna Săsciori a fost semnalată prezența unui urs, fiind emis mesaj RO-ALERT pentru prevenirea populației din zonă.

La mai puțin de o oră, aceeași sursă a informat că și în comuna Șugag s-a semnalat prezența unui urs. Și aici, populația a fost avertizată prin mesaj RO-ALERT.

Jandarmii ajunși la fața locului au constatat că sesizarea privind prezența unui urs se confirmă atât la Săsciori, cât și la Șugag. Însă, nici la Săsciori, nici la Șugag, animalul nu mai era prezent în zonă.

Pentru a preveni reîntoarcerea acestora, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei, precum și petarde, în scop de descurajare și alungare.

Un urs a fost observat și în 13 mai și în 29 mai în comuna Săsciori.

De asemenea, luna trecută un urs a mai fost văzut în comuna Șugag.

Totodată, în ultimele trei săptămâni prezența unor urși a fost semnalată de patru ori în comuna Rimetea. 

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut