Andreea David-Iancu, președinta Judecătoriei Alba Iulia, critică proiectul Legii salarizării unitare în sistemul bugetar: „Nu ne-am dorit pensii cu regim special, ci condiţii de muncă normale”.
Andreea David-Iancu, președinta Judecătoriei Alba Iulia, a criticat public miercuri, 27 mai 2026, ceea ce numește o „campanie de ură” îndreptată împotriva magistraților și a sistemului judiciar.
Andreea David-Iancu, președinta Judecătoriei Alba Iulia, critică proiectul Legii salarizării unitare în sistemul bugetar
Reacția vine în contextul dezbaterilor privind proiectul Legii salarizării personalului plătit din fonduri publice, promovat de Guvernul condus de Ilie Bolojan.
Într-o postare publicată pe rețelele de socializare, Andreea David-Iancu a făcut apel la colegii din sistem să reacționeze împotriva presiunilor politice și a criticilor publice îndreptate către justiție.
„Ne vedem pe baricade, băieţi!”, și-a început aceasta mesajul.
Judecătoarea susține că discursul politic din ultimul an a contribuit la delegitimarea puterii judecătorești și la asocierea conceptului de „putere” cu abuzul.
„Puterea judecătorească rămâne o putere. Nu noi, magistraţii, funcţionarii de pe scaunele de acum. Magistraţii de acum executăm un rol constituţional gândit în urmă cu trei secole ca reacţie la absolutism, la abuz”, a transmis Andreea David-Iancu.
„Nu ne-am dorit pensii cu regim special, ci condiţii de muncă normale”
Președinta Judecătoriei Alba Iulia a afirmat că magistrații nu și-au dorit „pensii cu regim special”, ci condiții de muncă și compensații pentru incompatibilitățile, restricțiile și volumul mare de activitate din sistem.
„Nu ne-am dorit pensii cu regim special, ci condiţii de muncă normale, aderând unui sistem care aşa a înţeles să compenseze interdicţiile şi volumul excesiv de lucru”, a mai scris aceasta.
Judecătoarea a criticat și modul în care tema salarizării și a pensiilor din justiție este prezentată în spațiul public, apreciind că există o tendință de „demonizare a magistraților” și de „punere la colț a justiției”.
Totodată, Andreea David-Iancu a subliniat că independența justiției trebuie apărată inclusiv în momente tensionate social și politic.
„Sunt vremuri în care rolul de contrapondere instituţională pentru celelalte puteri înseamnă să judeci şi să sancţionezi în atmosferă de asediu”, a transmis președinta Judecătoriei Alba Iulia.





