miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportAndrei Muntean a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială de Gimnastică...

Andrei Muntean a câștigat medalia de bronz la Cupa Mondială de Gimnastică artistică de la Koper.

Andrei Muntean, singurul reprezentant al României calificat în concursul masculin de gimnastică artistică la Jocurile Olimpice de la Paris, a câştigat medalia de bronz în finala de la paralele, duminică, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică artistică de la Koper (Slovenia).

Andrei Muntean a fost notat cu 14,450, fiind devansat în clasamentul final de ucraineanul Ilia Kovtun, 15,350 puncte, şi de taiwanezul Hsi Hung Yuan, 14,900 puncte, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

În calificările de vineri, Muntean obţinuse a doua notă 14,250.