Biserica din Totoi, târnosită de Arhiepiscopul Irineu. Lăcașul a primit al doilea hram: Sf. Serafim, originar chiar din Totoi, a fost recent canonizat de către Biserica Ortodoxă Română.
Credincioșii din localitatea Totoi, județul Alba, au trăit, ieri, un moment deosebit, odată cu târnosirea Bisericii cu hramul „Sfântul Apostol Andrei”.
Biserica din Totoi, târnosită de Arhiepiscopul Irineu. Lăcașul a primit al doilea hram
Slujba de sfințire a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, în prezența unui număr mare de localnici și invitați.
Cu această ocazie, lăcașul de cult a primit și un al doilea hram, fiind pus sub ocrotirea „Sfântului Cuvios Serafim cel Răbdător de la Sâmbăta de Sus”. Sfântul Serafim, originar chiar din Totoi, a fost recent canonizat de către Biserica Ortodoxă Română.
În cadrul slujbei, Înaltpreasfințitul Irineu a transmis un mesaj de binecuvântare și încurajare, subliniind importanța credinței și a continuității tradițiilor creștine în viața comunității.
Părintele paroh Andrei Ștefan Slevaș a fost felicitat pentru activitatea sa pastorală, misionară, culturală și administrativă, contribuind semnificativ la buna gospodărire și înfrumusețare a bisericii.





