Blajul comemorează 178 de ani de la Marea Adunare de pe Câmpia Libertății! Omagiu adus revoluționarilor de la 1848: „Avem datoria de a duce mai departe moștenirea lor”.
Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, însoțit de secretarul general Sergiu Ștefănescu, a depus miercuri o coroană de flori la Monumentul „Gloria” din Blaj, cu prilejul aniversării a 178 de ani de la Marea Adunare Națională de pe Câmpia Libertății.
Blajul comemorează 178 de ani de la Marea Adunare de pe Câmpia Libertății! Omagiu adus revoluționarilor de la 1848
Gestul a marcat una dintre cele mai importante date din istoria românilor transilvăneni – 3/15 mai 1848 – ziua în care zeci de mii de români s-au adunat pe Câmpia Libertății din Blaj pentru a-și proclama drepturile naționale și sociale, într-un moment care a rămas în conștiința istorică drept un simbol al demnității și al luptei pentru libertate.
„Am adus astfel un omagiu revoluționarilor de la 1848, celor care, prin curajul, sacrificiul și idealurile lor, au deschis drumul afirmării drepturilor sociale și naționale ale românilor transilvăneni”, a transmis primarul Rotar, subliniind că onoarea de a fi urmașii acestor oameni vine la pachet cu o responsabilitate profundă față de valorile pe care ei le-au apărat.
„Avem onoarea de a le fi urmași și datoria de a duce mai departe moștenirea lor, construind o societate întemeiată pe valorile libertății, demnității și solidarității. Cu respect și recunoștință, ne înclinăm în fața memoriei lor”, a concluzionat edilul orașului.





