luni, iulie 8, 2024
AcasăSportClujul, din nou în alb și vișiniu. CFR face instrucție cu „Universitatea”...

Clujul, din nou în alb și vișiniu. CFR face instrucție cu „Universitatea” într-un derby de poveste

Clujul, din nou în alb și vișiniu. CFR se impune pentru a 16-a oară în „derby-ul Clujului” pe prima scenă a fotbalului românesc.

Ieri s-a disputat cel mai încins derby al Ardealului, între campioana României, CFR Cluj și nou-promovata „Universitatea” Cluj, meci care a umplut tribunele stadionului Dr. Constantin Rădulescu din Gruia.

Clujul, din nou în alb și vișiniu

Partida dintre cele două echipe ale Clujului s-a încheiat cu scorul de 4-0 în favoarea gazdelor, după ce fundașii „Universității” au jucat handbal în propriul careu, provocând 3 penalty-uri, toate în urma unor hențuri.

Două dintre cele trei infracțiuni nu au fost sesizate de către centralul Marcel Bârsan, fiind nevoie de intervenția lui Istvan Kovacs din camera VAR pentru a acorda loviturile de pedeapsă.

Scorul a fost deschis de internaționalul din Curacao, Rangelo Janga în minutul 25, urmând ca noua achiziție a echipei feroviară, Ermal Krasniqi să majoreze avantajul la numai 7 minute distanță printr-o execuție de mare clasă, cu călcâiul, din pasa lui Cristian Manea. Același Manea avea să puncteze și el, în minutul 42 de la punctul cu var, stabilind scorul pauzei: 3-0

În repriza secundă kosovarul Krasniqi ratează șansa de a face dubla, după ce portarul Gorcea apără penalty-ul executat de acesta, însă în prelungirile partidei Daniel Bîrligea o face knock-out pe „U”, înscriind din centrarea perfectă a lui Cristopher Braun.

Până la momentul actual, cele două formații s-au întâlnit de 32 de ori pe prima scenă a fotbalului românesc, CFR adjudecându-și 16 victorii, „Universitatea” 5, iar 11 dueluri s-au încheiat la egalitate.

Așadar, CFR Cluj pornește în play-off cu același număr de puncte ca și Farul Constanța urmând să joace duminica viitoare acasă cu Rapid București, în vreme ce „Universitatea” este angrenată serios în lupta pentru evitarea retrogradării, intrând în play-out cu numai un punct peste FC Botoșani, echipă situată pe locul 13, ultimul care duce la barajul de rămânere în Superligă.