joi, iunie 11, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateCriză la Alba Iulia! STP reduce drastic programul autobuzelor din cauza datoriilor...

Criză la Alba Iulia! STP reduce drastic programul autobuzelor din cauza datoriilor neachitate de primărie. Reacția autorităților

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

Criză la Alba Iulia! STP reduce drastic programul autobuzelor din cauza datoriilor neachitate de primărie. Reacția autorităților.

Locuitorii municipiului Alba Iulia se confruntă, începând de joi, 3 octombrie 2025, cu o reducere semnificativă a programului de transport public local, după ce Societatea de Transport Public (STP) a anunțat că nu mai poate susține cursele obișnuite din cauza datoriilor neplătite de către Primăria Alba Iulia.

Criză la Alba Iulia! STP reduce drastic programul autobuzelor din cauza datoriilor neachitate de primărie. Reacția autorităților

Potrivit operatorului, mijloacele de transport din zona tarifară 1, care include municipiul Alba Iulia, vor circula doar în intervalele 6:00–8:00, 13:00–17:00 și după ora 21:00. Între orele 8:00–13:00 și 17:00–21:00 nu va circula niciun autobuz în oraș.

Situația este rezultatul restanțelor de aproximativ 5 milioane de lei acumulate de Primăria Alba Iulia pentru serviciile de transport prestate începând din decembrie 2024 și continuând cu lunile iunie, iulie și septembrie 2025. Mai mult, în bugetul local al municipiului, pentru ultimele patru luni din 2025, nu a fost prevăzut niciun leu pentru transportul public.

Conducerea STP avertizează că lipsa fondurilor face imposibilă achiziția de carburant și plata salariilor angajaților, ceea ce riscă să blocheze complet transportul public în Alba Iulia după 8 octombrie 2025.

În schimb, autobuzele care operează pe rutele din zonele tarifare 2-7, ce deservesc localitățile membre AIDA-TL, vor circula normal, dar doar până la epuizarea stocului de combustibil existent.

STP anunță că programul obișnuit va fi reluat imediat ce primăria va efectua plata restanțelor, fie și parțial, cu condiția stabilirii unui calendar clar pentru deblocarea situației.

Ce spune Primăria?

Primăria Municipiului Alba Iulia a reacționat, joi, la amenințarea operatorului de transport local de a opri autobuzele din oraș, catalogând decizia drept una ilegală și cu efecte dramatice asupra zecilor de mii de oameni care depind zilnic de acest serviciu.

„Este adevărat că există facturi neplătite, dar acestea nu provin din lipsă de voință, ci din cheltuieli foarte mari, imposibil de susținut din bugetul local.

În 2024, Alba Iulia a plătit aproape 7,5 milioane de euro pentru transportul local din care 6,9 milioane euro au fost compensatii, restul fiind gratuitati. Au fost validate aproximativ 2,1 milioane de călătorii (bilete + abonamente).

Pasagerii care au cumpărat bilete (60.000/lună × 3,5 lei) au adus ~2,5 milioane lei pe tot anul.

Pasagerii cu abonamente (aprox. 2.975 abonamente/lună × 105 lei) au adus STP ~3,7 milioane lei pe tot anul.

Total: 6,2 milioane lei încasări directe de la călători.

În schimb, Primăria a plătit aproximativ 34 milioane lei (in jur de 7,5 milioane euro).

Rezultă că orașul a suportat de peste 5,5 ori mai mult decât pasagerii înșiși, fără a lua în calcul gratutatile de peste 600.000 euro.

Costul real pentru buget: 16 lei per călătorie validată, în timp ce pasagerul a plătit în medie doar 3,5–3,7 lei.

În loc să asigure un serviciu corect, STP a urmărit o singură țintă: profitul. În 2024, acesta a depășit 1 milion de euro, pentru că legea îi garantează un procent din cheltuieli. O afacere la cheie. Iar cheltuielile cresc de la an la an.

Este simplu să ascunzi costuri în salarii, consumuri greu de controlat sau în clădiri și mașini care nu au legătură cu transportul oamenilor. Să cumperi zeci telefoane de 6.000 de lei bucata sau autoturisme la preț de autobuz. În ciuda acestor excese, operatorul alege să amenințe orașul, în loc să caute soluții.

Primăria a introdus 13 autobuze electrice noi și a redimensionat rutele, obținând o economie de cel puțin 500.000 lei lunar. Chiar și așa, costurile cerute de operator continuă să explodeze.

Transportul public nu este un privilegiu al unui operator, ci un drept al oamenilor din Alba Iulia. Primăria nu va accepta șantajul care pune la mijloc zeci de mii de locuitori. Suntem deschiși la dialog și la corectarea contractului, dar nu vom răspunde la cereri fără măsură.

Invităm operatorul la masa discuțiilor pentru soluții reale.

Alba Iulia are nevoie de transport public funcțional. Dar nu la orice preț”, au transmis reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-o postare pe Facebook.

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut