vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportCupa Maramureșului la dans latino, dominată de sportivii CSM Unirea! Cine sunt...

Cupa Maramureșului la dans latino, dominată de sportivii CSM Unirea! Cine sunt câștigătorii acestei competiții

CSM Unirea Alba Iulia marchează noi victorii pe frontul dansului latino, fiind prezenți la Cupa Maramureșului și câștigând locuri fruntașe în 3 categorii distincte.

În cadrul competiției, la categoria Open 12-15 ani, atât latino cât și standard, premiate cu locul 1, din partea clubului sportiv albaiulian, au fost perechile de dansatori formate din Lukas Orzeiu și Maya Urs, respectiv David Orzeiu și Ioana Tipter.

Aceștia au fost urmați de perechea de dansatori formată din Moroșan Mirel și Dobra Maria, care au câștigat locul 2 în cadrul categoriei open 16-35 ani latino.

Sportivii continuă să își numere laurii

Nu este prima dată când eforturile dansatorilor sunt recunoscute, după ce 2 din cele 3 perechi menționate anterior au participat la competiția națională „Cupa Muhlbach”, găzduită în municipiul Sebeș pe data de 29 aprilie.

În cadrul acesteia, perechea formată din Lukas Orzeiu și Maya Urs au obținut locul 3 la Open Latino 12-15 ani, iar Mirel Moroșan cu Maria Dobra s-au clasat pe locul 8 la Open Latino 16-35 ani. Cea din urmă pereche a fost surclasată de o alta aflată sub tutela CSM Unirea, respectiv de Paul Degan și Denisa Pasca, care au obținut locul 2 în competiție la aceeași categorie.

Locul 1 stă la albaiulieni

Lukas Orzeiu și Maya Urs constituie perechea cu cele mai înalte titluri obținute în ultima lună, aducând premiul primului loc în România, după competiția internațională „Cyprus Open Dance Festival”, în cadrul categoriei „Open Junior 1 International Latino”.