luni, iulie 8, 2024
AcasăSportCupa României la minifotbal ajunge la Alba Iulia. Atletic Joga Bonito a...

Cupa României la minifotbal ajunge la Alba Iulia. Atletic Joga Bonito a câștigat trofeul la competiția disputată la Sibiu

Cupa României la minifotbal a ajuns la Alba Iulia. Echipa Atletic Joga Bonito din orașul Marii Uniri a câștigat trofeul, după ce în marea finală a turneului disputat la Sibiu, formația din Alba s-a impus cu scorul de 3-0 în fața echipei Energy Friends Sighișoara, câștigătoarea de anul trecut.

Golurile din marea finală pentru Atletic Joga Bonito au fost reușite de Robert Tripșa (2 goluri) și George Goronea.

Echipa pregătită de Mihai Oltean a cucerit și două trofee individuale, prin Robert Tripșa, care a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului, și totodată MVP-ul Finalei și cel mai bun portar al turneului – Cătălin Suciu.

Lotul Atletic Joga Bonito Alba Iulia prezent la Sibiu, a fost compus din următorii jucători: Cătălin Suciu, Dragoș Pop – Alin Apetri, Alexandru Circov, Ovidiu Crișan, Răzvan Frențiu, George Goronea, Paul Joldeș, Daniel Lupșan (cpt), Silviu Mureșan, Claudiu Oara, Gheorghe Rîșniță, Andrei Samoilă, Robert Tripșa, Andrei Vasinc.

Antrenorul echipei a fost Mihai Oltean, iar Aurel Gușat a ocupa funcția de delegat.

Cupa României la minifotbal s-a desfășurat în perioada 7-9 iulie la Sibiu, competiția fiind organizată de Federația de Minifotbal din România – ONG în colaborare cu Federația Română de Minifotbal.

La turneu au luat startul 96 de echipe din întreaga țară.

Atletic Joga Bonito Alba Iulia va participa în perioada 13-17 septembrie în Bulgaria, la EMF Eurocup, competiție organizată de Federația Europeană de Minifotbal.