joi, iunie 27, 2024
AcasăSportDavid Popovici, „monumental” la Campionatele Europene de Natație! A câștigat aurul la...

David Popovici, „monumental” la Campionatele Europene de Natație! A câștigat aurul la 200 metri

David Popovici, din nou „monumental” la Campionatele Europene de Natație! A câștigat aurul la 200 metri.

David Popovici a câștigat medalia de aur la 200 de metri liber la Campionatele Europene de înot de la Belgrad.

A fost a patra zi de concurs pentru Popovici și ultimul test înainte de Jocurile Olimpice de la Paris.

Popovici este campionul european en titre al probei de 200 de metri liber și deținătorul recordului competiției cu un timp de 1:42,97.

La Belgrad, românul a devenit campion european în proba de 100 de metri liber pentru a doua oară, cu un timp senzațional 46,88 de secunde, apoi a făcut parte din ștafeta de 4×100 m liber a României, care a ocupat locul al cincilea.