Demeter András, ministrul Culturii, a demisionat din funcție după apariția unei înregistrări scandaloase: „Îmi bag… în interesul național. Eu sunt ungur”.
Ministrul interimar al Culturii, Demeter Andras Istvan a demisionat din funcție, după apariția în presă a unei înregistrări în care politicianul folosește cuvinte greu de reprodus la adresa interesului național al României. Anterior deciziei sale, care a fost anunțată pe Facebook, președintele UDMR, Kelemen Hunor, și liderul deputaților UDMR Csoma Botond i-au cerut public demisia.
Demeter András, ministrul Culturii, a demisionat din funcție după apariția unei înregistrări scandaloase: „Îmi bag… în interesul național. Eu sunt ungur”
Ministrul interimar al Culturii, Demeter Andras Istavn, a demisionat din funcție. El și-a anunțat decizia printr-un mesaj pe Facebook.
„Niciodată nu m-am lipit/agățat de scaun. Când am simțit că este mai corect am renunțat la mandatul de director de teatru, de președinte al radioului și procedez astfel și acum, cand imi depun mandatul de ministru pe masa premierului. Fără ezitare.
Acum, spre deosebire de situațiile anterioare, trebuie să îmi prezint și scuzele pentru a fi generat, involuntar frământări și divizare în societatea noastră contemporană și așa încărcată și împovărată de tensiuni. Îmi cer scuze față de cei care se simt jigniți și față de cei care se simt trădați.
Rămân convins că actele și faptele mele în interesul cultural național și al celui care conferă adevărată frumusețe și plus-valoare a interculturalității din România, au dovedit și vor dovedi contrariul a ceea ce se afirmă acum despre mine. Mulțumesc tuturor celor care îmi acordă, în continuare, încrederea lor”, a scris Demeter Andras Istvan pe pagina sa de Facebook.
Înregistrare scandaloasă cu ministrul
În timpul unei discuții cu angajați ai ministerului, Demeter rememorează un episod din 2012, când a fost audiat de Parchetul General într-un dosar privind achiziția Radio Chișinău de către Radio România, transmite 2mnews.ro., unde poate fi ascultată și înregistrarea.
AlbaPress.ro redă mai jos fragmentul din discuția publicată de sursa citată fără a interveni pe text:
„Zic: Doamna procuror, puteți să vă jucați cât vreți, dar dacă eu mă enervez, eu mă duc acum, că încă suntem în Consiliul de administrație – toți ceilalți care am votat banii ăștia încă suntem în conducerea Radioului -, mergem frumos, îi anunțăm pe ruși, vindem Radioul cu 5 milioane (n.red., de euro), dumneavoastră nu mai aveți pretinsul prejudiciu, statul român va câștiga, va fi pe profit. Și îmi bag p**a în interesul național, pentru că eu sunt ungur! Deci dumneavoastră ar trebui să-mi dați o statuie, că am făcut ce voi n-ați fost în stare, și dumneavoastră mă f**ți cu p**a îndoită aicea”.





