luni, iulie 8, 2024
AcasăCulturăFOTO Bogdan Duma a câștigat Trofeul Alba Iulia Super Rally: Cum arată...

FOTO Bogdan Duma a câștigat Trofeul Alba Iulia Super Rally: Cum arată clasamentul final

Bogdan Duma câștigă Trofeul Alba Iulia Super Rally în Categoria 1 Monoposturi, în timp ce echipa VPRacing Team domină clasamentul general. Câștigătorii au fost premiați în cadrul unei festivități desfășurate în Parcul Unirii din Alba Iulia.

La bordul unui Radical SR3 RSX, Bogdan Duma obține victoria la Trofeul Alba Iulia.

Locul secund este ocupat de Aurelian Andronache (SpeedCar GT), podiumul fiind completat de Mihai Leu (Radical SR8).

Jerome France a avut parte de abandon în timpul manșelor de antrenament, ratând manșele de concurs din cauza unor defecțiuni tehnice.

La scurt timp după începerea manșei secunde de concurs, a avut o ieșire în décor ce a necesitat intervenția platformei. Ploaia nu s-a lăsat așteptată, astfel încât din motive de securitate a doua manșă a fost anulată.

La Categoria 1 Monoposturi, Bogdan Duma a câștigat cu un timp de 03:12,990, urmat de Aurelian Andronache (timp de 03:20,636) și Mihai Leu (03:25,388).

În ceea ce privește Categoria 2 Autoturisme, Vali Porcișteanu (Mitsubishi Evo) a obținut cu 3 secunde mai puțin față de locul secund, Adrian Teslovan (Ford Fiesta R5, timp de 03:32,011), locul al treilea fiind ocupat de Pop Tudor (Mitsubishi Evo 9, timp de 03:35,166).

În Clasamentul GT, Radu Benea a dominat podiumul la volanul unui Porsche GT3 Cup, urmat de Tîrlă Sergiu (BMW E36) și Emil Ghinea (Renault Clio RS).

În clasamentul echipelor, VPRacing Team (formată din Bogdan Duma și Vali Porcișteanu) au adjudecat victoria, urmată de UniCredit Leasing Super Rally Team (Mihai Leu și Adrian Teslovan), podiumul fiind completat de echipa Impuls Leasing (Aurelian Andronache și Costel Căşuneanu).

Trofeul Alba Iulia Super Rally a fost oferit de Primăria Municipiului Alba Iulia.