vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportFOTO CSM Unirea Alba Iulia a pierdut finala Campionatului Național U-19. Dinamo...

FOTO CSM Unirea Alba Iulia a pierdut finala Campionatului Național U-19. Dinamo a câștigat cu 2-1

CSM Unirea Alba Iulia a pierdut finala Campionatului Național U-19. Dinamo a câștigat cu 2-1.

CSM Unirea Alba Iulia a jucat, astăzi, la Buftea, finala Campionatului Național U-19 contra formației bucureștene Dinamo. Alb-negrii au pierdut cu scorul de 2-1 în fața „câinilor roșii”.

Unirea a fost condusă încă din primele 10 minute, după ce Mario Neculai a marcat pentru dinamoviști. Speranțele albaiulienilor au fost curmate în minutul 90, atunci când Vlad Borunceanu a înscris pentru 2-0.

Pentru CSM Unirea Alba Iulia a marcat Darius Nistor, în minutul 90+2, dintr-o fază fixă.

CSM Unirea Alba Iulia s-a clasat pe primul loc în Seria 9 în sezonul regular, câștigând ulterior seria după faza play-off-ului! În cele trei tururi jucate până la finală a eliminat LPS Satu Mare (1-0), CSM Reșița (1-0) și CSC 1599 Șelimbăr (2-2, 4-3 d.p).

CSM Unirea Alba Iulia a pierdut finala Campionatului Național U-19 – Foto: Captură video

CS Dinamo București a fost lider la finalul sezonului regular în Seria 3, câștigând ulterior seria după faza play-off-ului!

Au urmat, pentru un loc în marea finală, meciurile cu FC Metaloglobus (7-1), Progresul Spartac (2-1) și ACS FC Bacău (1-1, 5-4 d.p).

Citește și: Doi elevi de la Liceul Militar din Alba Iulia, triumfători la Sesiunea de referate și comunicări științifice la disciplina istorie. S-au întors acasă cu premiul I și mențiune

Bucureștenii s-au impus pe 12 mai, tot la CNF Buftea, în finala Cupei Naționala U19 în fața celor de la Sporting Cluj, scor 7-0.