luni, iulie 8, 2024
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăSportFOTO-VIDEO CSM Volei Alba Blaj pierde prima manșă a finalei CEVCupW. Italiencele...

FOTO-VIDEO CSM Volei Alba Blaj pierde prima manșă a finalei CEVCupW. Italiencele de la Savino del Bene Scandicci pleacă cu prima șansă în retur

Date:

Știri relevante

spot_img

CSM Volei Alba Blaj pierde prima manșă a finalei CEVCupW. Dimitrova și compania nu au putut face față atacurilor furibunde ale adversarelor.

Italiencele de la Scandicci s-au impus cu un categoric 3-1 în prima manșă a finalei Cupei CEV la volei feminin, la capătul unui meci spectaculos care a încântat privirile celor 2000 de spectatori prezenți în tribunele Sălii Sporturilor din Târgu Mureș.

CSM Volei Alba Blaj pierde prima manșă a finalei CEVCupW

Primul set al serii a fost și cel pe care voleibalistele din „Mica Romă” l-au pierdut cel mai categoric, cu scorul de 12-25, elevele lui Ljubicic fiind surprinse de determinarea cu care adversarele lor au început partida.

Setul secund a fost adjudecat tot de formația italiană (19-25), acestea luând deja o opțiune serioasă de a câștiga confruntarea.

Volei Alba Blaj – Foto: Pixel ProSport

Cel de-al treilea set a fost cel în care sportivele Blajului au strălucit, reușind să se impună cu scorul de 25-21 și să dea speranțe spectatorilor care le-au aclamat la fiecare punct obținut. Pe parcursul acestui act, Volei Alba Blaj s-a aflat în avantaj pe tabelă de la primul până la ultimul punct.

Din păcate, ultimul set al meciului a fost câștigat de Savino del Bene Scandicci (18-25) iar acestea părăsesc teritoriul românesc cu toate cele trei puncte în pagaj, în vreme ce voleibalistele noastre rămân cu 0 puncte.

Declarație Kaitlyn Hord

MVP-ul partidei a fost desemnată jucătoarea chineză Ting Zhu, care a adus echipei sale 30 (3 ași, 2 blocaje) de puncte din totalul de 93 obținute pe parcursul meciului.

Pentru Volei Alba Blaj cea mai bună jucătoare a fost Gergana Dimitrova care a obținut nu mai puțin de 18 puncte (un blocaj) din totalul de 72 adjudecate de echipa sa.