joi, iunie 18, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăCulturăFundația Inter-Art Aiud, dublu succes la București: expoziție de grafică și recital...

Fundația Inter-Art Aiud, dublu succes la București: expoziție de grafică și recital extraordinar în Anul Brâncuși 2026

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

Fundația Inter-Art Aiud, dublu succes la București: expoziție de grafică și recital extraordinar în Anul Brâncuși 2026.

Expoziția de grafică românească BRÂNCUȘI 150, din cadrul evenimentului „Art happening sub egida Anului Brâncuși 2026″, s-a desfășurat la acest sfârșit de săptămână, cu ocazia Conferințelor Dalles ale Academiei Române, la Sala Dalles din București.

Fundația Inter-Art Aiud, dublu succes la București: expoziție de grafică și recital extraordinar în Anul Brâncuși 2026

Au fost prezenți:

Marius Andruh – președintele Academiei Române,

Adrian Iorgulescu – compozitor, fost ministru al culturii,

Gheorghe Chivu – membru titular al Academiei Române,

Lacziko Eniko – fost secretar de stat DRI.

Proiectul a fost organizat de Fundația „Inter-Art” Aiud și Muzeul Național „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu, sub patronajul Ministerului Culturii.

Seara s-a încheiat cu recitalul extraordinar „Coloana Infinită”, un moment artistic susținut de Ion Bogdan Ștefănescu & Flaut Power.

•••

Expoziția Brâncuși 150

Expoziția de grafică românească, desfășurată la Biblioteca Națională a României din București, face parte din proiectul cultural internațional dedicat aniversării a 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși și reunește lucrări realizate de 29 de artiști români contemporani.

Printre invitații prezenți la vernisaj s-au numărat:

András István Demeter – Ministrul Culturii,

Bogdan Gheorghiu  – Director General al Bibliotecii Naționale a României.

Proiectul a fost organizat  de Fundația Inter-Art Aiud, în parteneriat cu Muzeul Național Constantin Brâncuși Târgu Jiu, sub patronajul Ministerului Culturii.

Referindu-se la aceste manifestări  culturale, Ștefan Balog, președintele Fundației Inter-Art Aiud a precizat:”Două momente magice ce subliniază încă o dată originalitatea și unicitatea unui proiect ce a marcat o premieră pe 19 februarie, cu ocazia unor vernisaje simultane în  21 de tări.”

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut