miercuri, iunie 26, 2024
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăSportLIVETEXT România egalează Slovacia din penalty! Răzvan Marin îl execută pe Dúbravka....

LIVETEXT România egalează Slovacia din penalty! Răzvan Marin îl execută pe Dúbravka. Calculele pentru optimi

Date:

Știri relevante

spot_img

Slovacia – România, ultimul meci al „tricolorilor” din grupa E de la Euro 2024, se joacă ACUM, la Frankfurt, liveTEXT pe AlbaPress.ro.

Calculele pentru optimi: dacă terminăm grupa pe locul 1, jucăm cu Slovenia sau Olanda, pe locul 2, cu Franța. Dacă terminăm pe 3, jucăm cu Spania sau Anglia.

LIVETEXT România, condusă de Slovacia în meciul decisiv de la EURO 2024! Calculele pentru optimi

Nicio ocazie până la final, și slovacilor le convine rezultatul. 1-1 final și România este în optimile Euro 2024, așteptând să-și afle următoarea adversară!

• Min.90: Partida e prelungită cu 3 minute! Doar atât mai avem de rezistat pentru a fi siguri de calificarea în „optimi”
  • Min.89: Meciul e întrerupt de minute bune, după o accidentare suferită de un slovac.
  • Min.85: Mai sunt cinci minute până la final! România are primul corner al partidei!
  • Min.82: Slovacii beneficiază de două faze fixe consecutive, respingem eroic și sperăm la un contraatac izbăvitor.
  • Min.78: Mai sunt 12 minute până la final, plus minutele care vor fi arătate de la margine. Jocul a devenit mai încâlcit, defensiva României funcționează perfect, în timp ce slovacii lasă impresia că nu mai forțează.
  • Min.75: Pressing extraordinar al naționalei noastre,  am fost la un pas să-i facem pe slovaci să greșească.
  • Min. 71: Burcă greșește nepermis, le pune balonul pe tavă slovacilor, dar faza se termină cu bine pentru ai noștri, cu Florin Niță ieșind inspirat din poartă și prinzând balonul.
  • Min.67: Dublă schimbare în naționala noastră, au intrat Dennis Man și George Pușcaș, au părăsit gazonul Ianis Hagi și Drăguș.
  • Min.66: Minute mai bune ale slovacilor: incursiune vijelioasă a lui Haraslin, care șutează periculos, puțin pe lângă poarta lui Niță. S-a întețit ploaia, sunt imagini neverosimile la Frankfurt în acest moment.
  • Min.64: Florin Niță intervine excepțional, respinge cu piciorul șutul periculos al lui Strelec.
  • Min.61: La faza imediat următoare, e rândul lui Denis Drăguș să fie periculos! Execuția fotbalistului proaspăt cumpărat de Trabzonspor se duce puțin peste poartă.
  • Min.61: Cu puțin noroc, Ianis Hagi îi așază mingea lui Răzvan Marin, care nu stă pe gânduri și trimite o „torpilă” spre poarta lui Dubravka. Goalkeeper-ul slovac plonjează spectaculos și respinge.
  • Min.59: Canicula de mai devreme s-a transformat în preciptiații! Plouă destul de tare la Frankfurt îmn acest moment.
  • Min.58: Schimbare în tabăra României. Părăsește gazonul Florinel Coman, intră Deian Sorescu.
  • Min.56: E jocul care ne convine! Mai avem de rezistat mai puțin de 40 de minute, iar senzația e că intensitatea partidei a scăzut cu o viteză. Slovacii controlează posesia, dar fără cine știe ce periculozitate în jumătatea noastră.
  • Min.52: Rațiu e din nou nesigur, slovacii insistă și sunt aproape de gol. Dar suntem salvați de Niță, care închide colțul scurt și prinde balonul.
  • Min.49: Emoții în careul nostru. Mai întâi greșește Rațiu, apoi asistăm la o inexactiate a lui Drăgușin. Cu prezență de spirit, Niță se înalță și boxează mingea.
  • Min.47: Pe tiparul primei reprize, slovacii încep mai bine și acum. Primele minute îi aparțin naționalei lui Calzona.
  • Min.46: Start în partea secundă a partidei de la Frankfurt.
  • „Tricolorii” ies de la cabine, ne pregătim de repriza a doua! Urmează 45 de minute de o importanță capitală pentru întreg fotbalul românesc!

Pauză la Frankfurt! Scor care ne avantajează după primele 45 de minute, un 1-1 care ne-ar duce în „optimi”! Dincolo, în celălalt meci al grupei, Belgia și Ucraina se află la egalitate la pauză, 0-0.

Am început greu meciul, slovacii ne-au pedepsit în minutul 24, iar naționala a „gâfâit”, și-a revenit cu greu din „șoc”. Totul s-a schimbat în urma penalty-ului scos de Ianis Hagi și executat ireproșabil de Răzvan Marin.

A fost al doilea penalty scos de Ianis Hagi sub tricolor, precedentul fiind obţinut pe 15 octombrie 2023, în România-Andorra 4-0.

• Min.45+3: Bancu a văzut cartonașul galben la ultima fază a primei reprize. Dacă ajungem în optimi, fundașul stânga va fi suspendat!
  • Min.45: Prima repriză e prelungită cu trei minute.

Au marcat: Ondrej Duda ’24 / Răzvan Marin ’37 p.

• Min.43: Pornim pe un contraatac cu mare potențial, condus de Denis Drăguș. Atacantul îl avea în dreapta pe Ianis Hagi, dar preferă să șuteze. Mingea se duce mult pe lângă poarta lui Dubravka.
  • Min.40: Jocul se calmează puțin după gol, au fost minute de mare intensitate. Nici vorbă de „meci de salon”, se joacă la intensitate maximă de ambele tabere!
  • Min.37: GOOOOOOOL Răzvan Marin! Mijlocașul trimite în plasă, iar România restabilește egalitatea! Execuție imparabilă din partea lui Răzvan Marin, care trimite aproape de vinclu! Reintrăm în cărți! Atmosfera din tribune se aprinde serios, românii sunt din nou în „optimi” la acest scor.
  • Min.36: E penalty! Lovitură de pedeapsă pentru naționala noastră! Răzvan Marin se pregătește să execute!
  • Min.34: Ianis Hagi e faultat la marginea careului. Am putea beneficia de penalty, fiindcă se discută locul în care Ianis a fost faultat. Faza se judecă în cabina VAR, emoții teribile în acest moment!
  • Min.33: În sfârșit, semne de viață din partea naționalei! Atac prelungit al României, mingea ajunge la Rațiu în poziție centrală, care șutează năprasnic. Mingea se duce pe centru și e reținută în doi timpi de Dubravka.
  • Min.30: Nici vocile celor peste 30.000 de mii de români din tribune nu-i impulsionează deocamdată pe „tricolori”. Slovacia e în continuare în jumătatea noastră, e pericol la fiecare centrare trimisă din benzi.
  • Min.28: Unda de șoc se resimte, naționala noastră nu-și revine după gol, iar posesia le aparține tot slovacilor.
  • Min.24: Gol Slovacia! Centrare excelentă livrată de Juraj Kucka din flancul drept, iar Duda, nemarcat și scăpat din marcaj de Răzvan Marin, se înalță și îl învinge pe Niță. 1-0 pentru Slovacia și un „munte” de urcat pentru naționala noastră. La acest scor, suntem eliminați!
  • Min.24: Gol Slovacia! Centrare excelentă din flancul drept, iar Duda, nemarcat, scăpat din marcaj de Răzvan Marin, se înalță și îl învinge pe Niță.
  • Min.24: Stanciu își încearcă norocul de la distanță, mingea se duce pe centru și e reținută de portarul slovac. Min.23: Dubravka iese la întâmpinare, ajunge înaintea lui Drăguș la o fază ce s-ar fi putut transforma într-una periculoasă.
  • Min.22: Lovitură liberă periculoasă de care beneficiază slovacii, mingea „plutește” amenințător prin careu și se duce puțin pe lângă poarta lui Niță. Scăpăm la limită la cea mai mare ocazie a slovacilor de până acum.
  • Min.17: Ianis Hagi înalță inspirat un balon, slovacii resping spre propriul portar, iar Dubravka reține.
  • Min.16: Vine un nou corner al slovacilor, Florin Niță e stăpân în careu, iese și boxează!
  • Min.13: Răzvan Marin își asumă executarea unei lovituri libere de la aproape 30 de metri, mingea se duce mult pe lângă.
  • Min.11: Fază excepțională a României, care l-a avut la origini pe Andrei Rațiu, extrem de periculos și combinativ în jumătatea adversă. Tot fundașul dreapta a ajuns la finalizare, dar Dubravka a plonjat și a respins în lateral. Până la Ianis Hagi, care are timp să-și pregătească șutul. Execuția „decarului” se duce peste poartă.
  • Min.10: Gazonul nu se prezintă deloc în condiții satisfăcătoare, au început să sară brazde!
  • Min.10: Din nou corner, din nou pericol la poarta României. De data aceasta, balonul se duce peste poartă.
  • Min.9: Slovacia e amenințătoare la un corner,  dar Niță e atent și reține fără probleme mingea trimisă cu capul din câțiva metri.
  • Min.7: Fază fixă executată de Stanciu, slovacii se descurcă și preiau posesia fără emoții.
  • Min.4: Burcă protejează excelent un balon, e aut de poartă, nu corner, cum sperau slovacii.
  • Min.3: E rândul nostru să contăm în ofensivă, atac prelungit al „tricolorilor” lui Edi Iordănescu, dar fără prea multă periculozitate.
  • Min.1. Slovacii încep curajos meciul, se instalează în jumătatea noastră. Spectacol pirotehnic de zile mari al suporterilor noștri!
  • Min.1: Start de meci la Frankfurt! Naționala Slovaciei beneficiază de lovitura de start.

Momente memorabile pentru naționala României. „Tricolorii” intonează imnul național, imaginile sunt de-a dreptul emoționante. La Frankfurt se trăiește românește!

În sectorul ultrașilor români s-au aprins câteva fumigene galbene care au colorat sectorul!