Mercedes-Benz produce la Sebeș unitatea de propulsie pentru noul GLC electric: SUV-ul cu zero emisii a intrat pe linia de asamblare din Bremen.
Constructorul german de automobile anunță că noul GLC cu zero emisii a intrat pe linia de asamblare a uzinei din Bremen. Această fabrică produce, în prezent, 11 modele.
Mercedes-Benz produce la Sebeș unitatea de propulsie pentru noul GLC electric
Germanii de la Mercedes-Benz au prezentat noul GLC electric în toamna anului trecut. Între timp, SUV-ul cu zero emisii a debutat și pe piața din România, iar acum a intrat pe linia de asamblare a uzinei din Bremen.
Noul Mercedes-Benz GLC electric este produs în Hala 9, cea mai mare unitate de producție din cadrul uzinei Mercedes-Benz din Bremen. Pe aceeași linie de asamblare, germanii produc modelele GLC termice și hibride, dar și electricul EQE.
În ceea ce privește diversele componente ale sistemului de propulsie electric, bateria este furnizată de Accumotive din Kamenz, unitatea de propulsie este produsă la uzina din Sebeș, adică în țara noastră, iar la uzina din Hamburg sunt produse alte componente importante.
Revenind la uzina din Bremen, aici lucrează aproximativ 10.500 de persoane. În prezent, sunt produse aici 11 modele: EQE, Clasa C sedan și break, CLE Coupe și Cabrio, GLC SUV și Coupe, GLC cu Tehnologie EQ, AMG SL și GT, dar și Mercedes-Maybach SL.Șapte dintre aceste modele sunt produse exclusiv la Bremen, potrivit automarket.ro.





