vineri, iunie 12, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateO fotografie realizată în județul Alba a câștigat Premiul I la Fotogeografica...

O fotografie realizată în județul Alba a câștigat Premiul I la Fotogeografica 2024! Imaginea spectaculoasă surprinde patrimoniul cultural al Munților Apuseni

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

O fotografie realizată în județul Alba a câștigat Premiul I la Fotogeografica 2024! Imaginea spectaculoasă surprinde patrimoniul cultural al Munților Apuseni.

Un peisaj natural din județul Alba, surprins într-o fotografie remarcabilă, a obținut Premiul I la Salonul Național de Fotografie Fotogeografica 2024. Imaginea, intitulată „Dintr-o dimineață magică”, aparține fotografului Vlad Ioan Păuleț și a fost realizată în satul Dumești, comuna Sălciua.

O fotografie realizată în județul Alba a câștigat Premiul I la Fotogeografica 2024! Imaginea spectaculoasă surprinde patrimoniul cultural al Munților Apuseni

Salonul Național de Fotografie Fotogeografica se adresează tinerilor pasionați de fotografie, fie ei profesioniști sau amatori, oferindu-le ocazia de a-și exprima talentul și viziunea artistică.

Tematica competiției se concentrează pe promovarea bogățiilor naturale, a patrimoniului cultural și a tradițiilor din România, încurajând participanții să surprindă frumusețea autentică a țării.

Ajuns la cea de-a 28-a ediție, Fotogeografica atrage un număr impresionant de concurenți. La ediția anterioară, au participat 330 de fotografi, care au înscris peste 2.000 de lucrări, conform informațiilor publicate pe site-ul oficial al evenimentului, fotogeografica.ro.

Vlad Păuleț a câștigat Premiul I la secțiunea „Patrimoniu Cultural” din categoria elevi/studenți cu o fotografie impresionantă realizată în satul Dumești, comuna Sălciua, județul Alba.

În aceeași secțiune, dedicată celebrării și conservării patrimoniului cultural românesc, au fost recunoscute și alte lucrări deosebite, care au primit premii pentru valoarea lor artistică și capacitatea de a ilustra moștenirea culturală a României.

Vlad Ioan Păuleț este originar din Buzău. În prezent, acesta urmează cursurile Universității Naționale de Artă din București, specializarea Fotografie și imagine dinamică.

Juriul ediţiei i-a avut în componenţă la secţiunea patrimoniu cultural pe Ana Dumitru, Codrin Anton, Grigore Roibu, la secţiunea peisaj: Daniel Bălţat, Daniel Mîrlea, Zoltán Gergely Nagy, la secţiunea wildlife: Alexandra Ion, Gabriel Şerban, Silviu Matei. Preşedinte de onoare a fost Cristian Lascu, scrie Agerpres.ro.

Premianţii „Fotogeografica 2024” vor participa, în perioada 31 octombrie – 3 noiembrie, în cadrul proiectului „România Student Tour” – program naţional de redescoperire şi promovare a valorilor patrimoniului natural şi cultural al Romaniei – la realizarea celui de al 17-lea album din colecţia „Ţările Ţării”, intitulat „Ţinutul Momârlanilor”.

URMĂREȘTE-NE ȘI PE GOOGLE NEWS

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut