joi, iunie 11, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateO nouă zi de „foc”! COD PORTOCALIU de caniculă în Alba și...

O nouă zi de „foc”! COD PORTOCALIU de caniculă în Alba și alte județe din țară

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

O nouă zi de „foc”! COD PORTOCALIU de caniculă în Alba și alte județe din țară.

Săptămâna începe cu codul portocaliu de caniculă extinzându-se în mare parte din țară. Căldurile vor fi sufocante, din nou, și vom ajunge, marți, la a 15-a zi dintr-un ciclu neîntrerupt de zile caniculare.

O nouă zi de „foc”! COD PORTOCALIU de caniculă în Alba și alte județe din țară

De miercuri, însă, meteorologii au vești bune: temperaturile încep să scadă și își fac apariția și ploile.

Luni, localitățile vizate de cod galben se restrâng, locul acestuia fiind luat în multe județe de codul portocaliu.

Potrivit meteorologilor, în Maramureș, jumătatea de vest a Transilvaniei, vestul Moldovei, nordul Olteniei și al Munteniei și în Dobrogea continentală va fi caniculă, iar disconfortul termic ridicat.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi în general de 34…36 de grade.

Citește și: Amendă usturătoare pentru un tânăr de 19 ani care a aruncat deșeuri pe un teren din Apuseni. Materialele erau de la o construcție demolată din Câmpeni

În ce privește codul portocaliu, acesta se va extinde luni la nu mai puțin de 21 de județe, inclusiv Bucureștiul. Aici, valul de căldură va persista pentru a paisprezecea zi consecutiv.

Este vorba de județele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ialomița, Brăila, Buzău, Ilfov și municipiul București, Galați, Vrancea, Vaslui, Iași și Botoșani, unde va fi caniculă.

Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime vor fi de 36…38 de grade, iar cele minime se vor situa în general între 19 și 23 de grade și local vor caracteriza o noapte tropicală.

Vin ploile

Chiar dacă temperaturile ridicate și valul de caniculă se vor menține încă două zile, ba chiar se va înteți canicula, meteorologii au și vești bune.

Ciclul de 15 zile consecutive de caniculă va fi întrerupt de miercuri, când meteorologii se așteaptă la scăderea temperaturilor și la apariția ploilor. Ploile vor veni cu vijelii, căderi de grindină și se vor manifesta prin cantități însemnate de apă în intervale scurte de timp.

Și în București, care se află sub cod portocaliu de caniculă, meteorologii anunță că mai sunt două zile în care temperaturile vor ajunge la 36-37 de grade și disconfortul termic va fi ridicat. Dar și aici urmează, de miercuri, o binevenită scădere a temperaturilor.

Pentru siguranța dumneavoastră, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba recomandă respectarea următoarelor măsuri:

  • Evitați aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare!
  • Evitați expunerea prelungită la soare!
  • Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise!
  • Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător! Evitați consumul băuturilor alcoolice!
  • Consumați fructe și legume proaspete!
  • Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus.

De asemenea, pe cât posibil, păstrați legătura cu persoanele în vârstă, rudele, vecinii sau bolnavii cronici.

La cel mai mic semn privind înrăutățirea stării de sănătate, contactați medicul de familie.

În caz de nevoie, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112.

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut