miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportPerformanță de top! LPS Alba Iulia a obținut titlul de vicecampioană națională...

Performanță de top! LPS Alba Iulia a obținut titlul de vicecampioană națională în competiția de baschet feminin Under 12

Echipa de baschet feminin Under 12, LPS Alba Iulia, a devenit vicecampioană națională, ocupând locul secund în turneul final. Chiar dacă au pierdut în finală, performanța lor a fost recunoscută, iar două jucătoare au fost incluse în “Best Five-ul” competiției.

Echipa de baschet feminin Under 12 a LPS Alba Iulia s-a clasat pe locul al doilea în competiția națională, devenind vicecampioană.

Deși au pierdut finala împotriva echipei Dan Dacian București, performanța lor a fost notabilă.

Jucătoarele Carla Alexandru și Maria Nichimiș au fost recunoscute ca fiind printre cele mai bune cinci jucătoare ale turneului.

“Lps Alba Iulia – Vicecampioană Națională – Baschet Feminin Under 12 (4×4)

După un parcurs frumos am reușim să ocupăm locul secund după o finală cu Dan Dacian București, partidă în care lipsa experienței a făcut diferența. Am reușit să formăm o echipă frumoasă, puternică care va fi incomodă pentru orice adversar în viitoarele competiții.

Trebuie să mulțumim conducerii liceului, primăriei municipiului Alba Iulia, dar și părinților care ne-au fost alături la fiecare confruntare.

Ne bucurăm pentru această performanță și ne pregătim pentru următoarea întrecere de Under 13, care va debuta la finele lunii ianuarie”, a spus Urian Valentin-Ioan, potrivit sursei.

Două talentate jucătoare, au fost incluse în “Best Five-ul” turneului final: Carla Alexandru și Maria Nichimiș.”, au scris reprezentanții LPS Alba Iulia pe pagina de Facebook.