joi, iunie 27, 2024
AcasăOrașul tăuCugirPovestea derby-ului Metalurgistul Cugir - Unirea Alba Iulia din sezonul 1979/1980: Răsturnări...

Povestea derby-ului Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia din sezonul 1979/1980: Răsturnări de scor și arbitraj controversat

Povestea derby-ului Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia sezonul 1979/1980. Răsturnări de scor și arbitraj controversat.

Metalurgistul și Unirea se vor afla față în față, sâmbătă, 23 martie, cu începere de la ora 15:00, în etapa 18 (ultima) a sezonului regular al Ligii 3.

Dar până atunci să ne întoarcem în timp, și în cele ce urmează vă vom prezenta povestea derby-urilor disputate de cele două echipe, în sezonul 1979/1980.

Întâlnirile dintre Metalurgistul Cugir și Unirea Alba Iulia au produs, mai de fiecare dată, jocuri spectaculoase și echilibrate, indiferent de poziția din clasament a celor două grupări.

Întotdeauna meciurile dintre cel două rivale județene tradiționale, reprezentau în acei ani „main event–ul” fotbalistic fie că se juca sub Drăgana, sau pe stadionul ”Cetate” din orașul Marii Uniri, fiind așteptate cu mult interes de toată suflarea microbistă a județului, și mai ales de cele tifoserii, care n-au ținut niciodată cont de eșalon.

Datorită apropierii celor două orașe a existat mereu o concurență între ele în diverse domenii de activitate (industrie, cultură, învățământ), iar ”sportul rege” nu putea lipsi.

9 septembrie 1979, etapa a IV –a turului de campionat 1979/1980 – Metalurgistul Cugir – Unirea Alba Iulia 2 – 1

Un meci care a pus față în față gazdele, cu state vechi în Liga II (Divizia B cum era cunoscută atunci) și o nou – promovata Unirea Alba Iulia, echipă care reușea să acceadă pe cea de-a doua scenă fotbalistică a țării, după nouă sezoane petrecute în Liga a III –a (Divizia C).

Bucuria promovării nu va dura decât un sezon, la sfârșitul ediție de campionat 1979/1980, echipa din Cetatea Marii Uniri va retrograda în ce –l de-al treilea eșalon fotbalistic.

A fost o partida, cu răsturnări de scor, dar și cu un arbitraj controversat al centralului giurgiuvean M. Gheorghiu, care potrivit presei vremii ar înclinat balanța în favoarea gazdelor.

Arbitrul a validat primul gol al cugirenilor, chiar dacă mingea nu trecuse cu toată circumferința de linia porții, albaiulienii fiind taxați apoi cu faulturi inexistente.

Erau două echipe în foame de puncte, ambele combatante își doreau la finalul celor 90 de minute, cele trei puncte puse în joc, dat fiind situația din clasament la ora meciului: Metalurgistul locul 17, Unirea locul 12.

Din primul minut de joc, gazdele s-au năpustit asupra buturilor rivalilor, dar apărarea Unirii pe două linii a oprit de fiecare dată atacurile amfitrionilor.

Presiunea gazdelor dă roade iar în minutul 38 se deschidea scorul sub Drăgana, autor Bucur – șutul acestuia lovește bara transversală și cade pe linia porții, de unde fundașul albaiulian Kirr, îndepărtează pericolul.

Dar în scenă intră arbitru partidei Gheorghiu care departe de fază, validează golul în ciuda protestelor oaspeţilor.

La doar trei minute (min 41) – uniriștii egalează situația pe tabela de marcaj, prin Bănică, care driblează apărarea cugirenilor și înscrie cu un șut plasat pe lângă Șai.

În repriza a doua oaspeții au prima oportunitate de a înscrie în minutul 65, prin Chira, dar șutul acestuia de la 35 de metri trece milimetric pe lângă poarta apărată de Șai.

Golul victoriei și a descătușării definitive a gazdelor, este înscris în minutul 72 de Bucur –care profitând de o greșeală a golkeeperu-lui oaspeţilor Borș.

Până la final oaspeții trec pe lângă egalare, prin Chira (min 75), iar amfitrionii vor avea și ei două ocazii de a închide meciul prin Șooș (79) și Țimpea (80).

În cronica apărută după meci în presa vremii, ziariștii prezenți la fața locului au fost acizi la adresa centralului partidei, care era acuzat că a favorizat gazdele prin maniera sa de a conduce partida:

“Principalul vinovat de acest lucru s-a făcut arbitrul întâlnirii M. Gheorghiu din Giurgiu, a cărui manieră de a conduce jocul a fost sub orice critică.

Extrem de atent și exigent la jocul oaspețiilor, suflând faulturi imaginare, arbitrul a fost îngăduitor până la generozitate cu gazdele, închizând ochii și uitând că a intrat pe teren cu un fluier în mână de care trebuia să se folosească.

Modul lui de a arbitra i–a invitat pe localnici la un joc mai aspru, adesea dur. În plus acesta a prelungit prima repriză exagerat de mult, iar pe a doua a scurtat–o cu cinci minute.

Socotim că fotbaliștii cugireni, rutinați, cu o bună carte de vizită în Divizia B, nu aveau nevoie de acest “cavaler ” al fluierului pentru a câștiga meciul. O puteau face cu propriile lor forțe și ar fi rezultat, suntem siguri, un meci frumos, care să facă o bună propagandă fotbalului județean”.

Formațiile care s-au duelat în acel derby al toamnei anului 1979:

Metalurgistul Cugir: Șai – Mărginean, Drăgan, Mihalcic, Dobrai – Tamaș, Stanciu – Bucur, Floare, Vătafu, Udo (Țimpea). Antrenori: Ștefan Onisie și Gheorghe Codreanu.

Unirea Alba Iulia: Borș – Kir, Mărgineanu, Pop, Stănică – Păcurar – Sooș, Chira – Nichimiș (Drăgan, Moldovan), Bănică, Vasile. Antrenor: Gheorghe Teodorescu.