Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac în funcția de premier: „Voi prezenta un Guvern tehnic, de specialişti”.
Președintele Nicușor Dan a anunţat, joi seara, că îl nominalizează pentru funcția de premier pe consilierul său Eugen Tomac, europarlamentar și președinte PMP. Nicuşor Dan a venit în faţa presei însoţit de Eugen Tomac.
Președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Eugen Tomac în funcția de premier: „Voi prezenta un Guvern tehnic, de specialişti”
„Desemnez pe domnul Eugen Tomac pentru a forma guvernul”, a spus Preşedintele.
Nicuşor Dan a spus că românii s-au temut la alegerile trecute că direcţia pro-occidentală a României ar putea fi pusă în discuţie. Atunci cele patru partide pro-europene au format Coaliţia şi şi-au asumat guvernarea, iar la un an distanţă, imaginea externă a României este mai bună, la fel ca şi situaţia economică a ţării, a explicat Preşedintele.
„Pentru mulţi politicieni am ajuns să prevaleze interesul de partid. Am ajuns să pară că o parte din societatea românească să fie mai interesată să afle despre cum se termină aceste răfuieli politice decât care sunt politicile pentru ţară.
Eu cred că o astfel de atitudine este iraţioanală şi contravine interesului naţional definit de români în număr atât de mare în mai 2025. Cine e de vină că această Coaliţie a funcţionat aşa cum a funcţionat? E foarte bine că am avut această evaluare în societate.
În momentul acesta e important să vedem mai mult viitorul decât ce s-a întâmplat. Pentru că partidele nu se înţeleg între ele, singura soluţie este un premier care să fie independent.
Am ales o persoană care are experienţa politică pentru a discuta cu partidele. Este un act de responsabilitate din partea mea şi aştept aceeaşi responsabilitate din partea partidelor”, a spus Nicuşor Dan.
Eugen Tomac a declarat că este o onoare responsabilitatea de a forma guvernul României. „Înţeleg deplin contextul dificil prin care trecem, cunosc aşteptările românilor. Viziunea mea aeste clară: România se află într-un moment care cere resposnabilitate. Doar aşa putem oferi României direcţia clară de care are nevoie”, a spus premierul desemnat.
„Îmi doresc să găsesc deschidere şi un dialog sincer din partea partidele pro-occidentae pentru a învesti un guvern care va avea o singură agendă: binele românilor. Voi prezenta Parlamentului României o echipă de specialişti, un guvern tehnic, nu unul politic”, a anunţat Eugen Tomac.
Eugen Tomac are acum la dispoziție 10 zile ca să obțină votul de încredere al Parlamentului pentru programul de guvernare și lista de miniștri.
Președintele PMP a fost desemnat la data de 6 octombrie 2025 în funcția de consilier onorific pentru relația cu românii de pretutindeni al președintelui Nicușor Dan în cadrul Departamentului de Politică Externă de la Cotroceni.
De asemenea, din iulie 2019, Eugen Tomac este membru al Parlamentului European, aflat la al doilea mandat. Anterior, în perioada 2012-2019, a fost deputat în Parlamentul României.
Între 2009 și 2012, a fost Secretar de Stat în cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, iar ulterior, consilier de stat în cadrul Cancelariei Președintelui României.





