Regina Maria, omagiată în școlile din Sebeș și Alba Iulia. Elevii au marcat 150 de ani de la nașterea ei printr-un proiect educativ.
În zilele de 23-24 octombrie, în două instituții de învățământ din județul Alba, Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș și Școala Gimnazială ”Vasile Goldiș” Alba Iulia, s-a desfășurat un proiect dedicat împlinirii a 150 de ani de la nașterea Reginei Maria a României și a 103 ani de la încoronarea regilor la Alba Iulia.
Regina Maria, omagiată în școlile din Sebeș și Alba Iulia. Elevii au marcat 150 de ani de la nașterea ei printr-un proiect educativ
”Scopul proiectului a fost de a cunoaște valorile naționale, de a reaminti generațiilor tinere de elevi istoria poporului român.
Aceste ținte duc la o implicare conștientă atât a elevilor cât și a profesorilor în procesul învățării, duc la înțelegerea importanței pe care o are istoria în viața noastră”, concluzionează Mirela Barb, bibliotecar la Colegiul Național ”Lucian Blaga Sebeș.
După ce au aflat despre implicarea reginei ca soră de caritate în timpul războiului, despre calitățile ei diplomatice în apărarea intereselor țării, în proiecție elevii au vizionat imagini cu castelul din Balcic, reședința de vară preferată a Reginei Maria, înconjurat de o grădină botanică considerată unicat în Europa Centrală și de Est datorită speciilor de plante care se găsesc aici.
Atât fotografiile cât și cărțile care au completat expoziția, fac parte din biblioteca și arhiva personală a celor două bibliotecare, Mirela Barb, Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș și Gianina Barb, bibliotecar Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” Alba Iulia.
„Mulțumim conducerii celor două instituții pentru implicare”, a transmis Gianina Barb.





