miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportRezultatele reprezentantelor județului Alba în Liga a 3-a la primul meci oficial...

Rezultatele reprezentantelor județului Alba în Liga a 3-a la primul meci oficial al anului

Cele două echipe din Alba Iulia își câștigă duelurile în vreme ce Ocna Mureș și Metalurgistul pierd, iar play-off-ul se conturează din ce în ce mai bine.

Ocna Mureș – Unirea Alba Iulia

Unirea Alba Iulia se impune în „derby de Alba” cu scorul de 3-0, în fața formației CS Ocna Mureș. Partida a fost condusă de la un capăt la celălalt de către elevii lui Marcel Rusu, care au deschis scorul în minutul 27 prin Răzvan Fetița dintr-o lovitură liberă obținută după un fault sancționat și cu cartonaș roșu de către arbitrul central.

Tabela avea să fie mișcată din nou în minutul 75, atunci când proaspăt intratul Vlad Domșa reia cu capul din centrarea altui jucător introdus pe parcursul reprizei secunde, Andrei Roșu.

În minutul 81 Răzvan Fetița semnează dubla și stabilește scorul final al partidei, iar „Soda Dragă” menține lanterna roșie, luminița de la capătul tunelului întrevăzându-se din ce în ce mai greu.

Universitatea Alba Iulia – Unirea Ungheni

„Studenții” se impun în primul meci al anului pe Stadionul „Cetate” cu scorul de 1-0 și o ajută pe concitadina Unirea să urce pe podium în clasamentul Seriei 9 a eșalonului terț după victoria la limită împotriva Unirii Ungheni.

Singurul gol al partidei a fost înscris de Bolojan în minutul 58 și o îndepărtează pe Universitatea de locurile retrogradabile, aceștia clasându-se pe locul 6 cu 21 de puncte după cele 16 etape parcurse.

Clasament L3 S9 – Foto: flashscore.ro

Viitorul Cluj – Metalurgistul Cugir

Cugirenii nu reușesc nici de această dată să se impună în deplasare, Viitorul câștigând cu scorul de 2-0. Trupa lui Lucian Itu debutează cu stângul în 2023 și arată că au mari carențe atunci când pleacă de sub adăpostul „Drăganei”.

Marcatorii clujenilor au fost Iepure (min. 75) și Chirilă (min. 84), și astfel Viitorul părăsește zona fierbinte, depășind rivala din oraș, Sănătatea Cluj.