joi, iulie 4, 2024
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăSportRomânia - Olanda 0-3. Final de aventură pentru tricolori! Olandezii au pus...

România – Olanda 0-3. Final de aventură pentru tricolori! Olandezii au pus capăt speranțelor României la EURO 2024

Date:

Știri relevante

spot_img

România a fost învinsă de Olanda, scor 0-3, în optimi la EURO 2024, iar băieții antrenați de Edi Iordănescu au părăsit competiția din Germania.

România a început extrem de bine meciul și a avut primele ocazii, însă olandezii au reușit să deschidă scorul la chiar prima ocazie importantă a lor, prin Gakpo.

“Tricolorii” au început meciul în forță, făcând pressing. În minutul 3, Ianis Hagi s-a lovit de Denzel Dumfries, decarul echipei noastre având nevoie de îngrijiri medicale pe teren.

În minutul 6, Niță a avut prima intervenție, la o minge șutată de Xavi Simons. Ulterior, în minutul 11, portarul nostru a avut o nouă paradă, de această dată în fața lui Memphis Depay.

În minutul 14, Dennis Man a trimis primul șut periculos spre poarta lui Verbruggen. Jucătorul Parmei a intrat în centru și a finalizat cu interiorul, puțin peste bara transversală.

După alte 6 minute, Cody Gakpo a deschis scorul din prima ocazie a olandezilor. Fotbalistul lui Liverpool a șutat la colțul scurt, iar Niță nu a putut să intervină.

La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru naționala lui Ronald Koeman, iar băieții pregătiți de Edi Iordănescu au încercat să restabilească egalitatea după pauză, însă, din păcate, nu și-au creat nicio șansă importantă.

Donyell Malen a fost introdus la pauza meciului, iar schimbarea s-a dovedit una extrem de inspirată, întrucât olandezul a punctat de două ori (83 și 90+3) și a stabilit rezultatul final.

În sferturi, ”Portocala Mecanică” va întâlni câștigătoarea duelului Austria – Turcia.