vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportȘahistul albaiulian Mihnea Costachi, în top la „Ennis Congres” în Irlanda! L-a...

Șahistul albaiulian Mihnea Costachi, în top la „Ennis Congres” în Irlanda! L-a învins pe fostul campion al Angliei și și-a asigurat locul 2 la tradiționalul concurs.

În perioada 22-25 Februarie, șahistul legitimat la CSM Unirea Alba Iulia, Mihnea Costachi, a participat la tradiționalul concurs găzduit în Ennis, dar a participat și la un simultan la clubul local.

Șahistul a obținut 3 victorii și două remize ocupând astfel poziția secundă. În ultima rundă, Mihnea Costachi l-a învins pe fostul campion al Angliei, Keith Arkell.

”Am revenit după 8 ani în Irlanda, atunci participasem la concursul din Bunratty. Atmosfera a fost foarte bună.

Acum urmează o perioadă de pregătire pentru competițiile internaționale la care voi participa, primul fiind Campionatul European de Șah Dezlegări, turneu care va avea loc în Germania, în luna aprilie”, a declarat Mihnea Costachi.

Competiția a avut 3 secțiuni și un număr total de 124 de participanți din 10 țări, concursul desfășurându-se în cinci runde.