Șeful Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, a fost pus sub acuzare de DNA. Ce spun procurorii?
Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major General al Armatei Române, a fost pus sub acuzare de secția militară a Direcției Naționale Anticorupție (DNA).
Șeful Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, a fost pus sub acuzare de DNA. Ce spun procurorii
Șeful Armatei Române este acuzat de complicitate la uzurparea funcției, fiind vorba despre un dosar în care procurorii susțin că ar fi cerut suplimentarea locurilor de la buget în cadrul unei facultăți din București. Printre candidații care au beneficiat de acest lucru se numără și fiica unui coleg de-ai generalului Vlad Gheorghiță.
DNA a anunțat oficial că a început urmărirea penală față de șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad. Acesta este acuzat de complicitate la uzurparea funcției.
Procurorii militari din DNA susțin că, în iulie 2025, șeful Statului Major al Apărării, „prin actele sale de complicitate”, ar fi „înlesnit emiterea și semnarea”, de către un alt general, a unei solicitări către Ministerul Educației. Această solicitare, potrivit DNA, viza „suplimentarea locurilor de la buget pentru Universitatea Națională de Educație Fizică și Sport”.
„Înscrisul oficial emis în condițiile mai sus descrise ar fi determinat luarea deciziei pentru suplimentarea cu un număr de 20 de locuri de la buget, prin promovarea candidaților admiși inițial pe locurile cu taxă, pe locurile de la buget suplimentate”, potrivit DNA.
Procurorii arată că, astfel, „ar fi fost creat un folos necuvenit în beneficiul celor 20 de candidați, prin promovarea acestora, de pe locurile cu taxă, pe locurile de la buget suplimentate, urmând ca la finalizarea studiilor universitare, un număr de 3 candidați să fie încadrați pe posturi de ofițer la MApN”.
Printre cei 20 de candidați se număra și fiica unui coleg al generalului Gheorghiță Vlad, potrivit surselor Digi24.





