duminică, iulie 7, 2024
AcasăSportSorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon: A...

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon: A eliminat-o pe letona Ostapenko, numărul 17 mondial

Tenismena româncă Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în turul trei al turneului de tenis de Mare Șlem de la Wimbledon.

Cîrstea, numărul 37 mondial în clasamentul WTA, a eliminat-o, după un meci care a durat peste două ore și jumătate, pe sportiva letonă Jelena Ostapenko, numărul 17 mondial, scor 4-6, 7-6 (8/6), 6-4.

Primul set al partidei a fost câștigat de Ostapenko cu scorul de 4-6.

Setul al doilea a fost unul cu răsturnări de scor, Cîrstea a condus cu 3-0 și 4-2, iar Ostapenko a recuperat de fiecare dată, egalând la 4.

Cîrstea a venit din nou la conducerea setului, pe propriul serviciu, 6-5, dar Ostapenko a servit pentru a rămâne în set și a împins actul în tie-break.

Tie-break-ul a fost câștigat de Sorana Cîrstea cu scorul de 8-6.

În setul decisiv fiecare jucătoare și-a câștigat propriul serviciu, Cîrstea a reușit trei game-uri consecutive și a profitat din plin de greșelile letonei, câștigând setul 3 cu scorul de 6-4.

În turul al treilea Sorana Cîrstea o va întâlni pe braziliana Beatriz Haddad Maia (13 WTA).

Pentru calificarea în turul al treilea, românca va primi un cec în valoare de 131.000 de lire sterline și 130 de puncte în ierarhia mondială.