Un livrator nepalez, lovit cu pumnul pe stradă din Capitală. Agresorul a fost arestat preventiv: „Du-te înapoi în țara ta! Ești un invadator!”.
Un tânăr nepalez, livrator de mâncare în București, a fost victima unui atac cu tentă rasistă.
Un livrator nepalez, lovit cu pumnul pe stradă din Capitală. Agresorul a fost arestat preventiv: „Du-te înapoi în țara ta! Ești un invadator!”
Agresorul, care l-a lovit pe neaşteptate cu pumnul și i-a strigat să „se întoarcă în țara lui”, a fost reținut de un polițist aflat în timpul liber. Miercuri, 27 august, Judecătoria Sectorului 2 a dispus arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile.
Incidentul a avut loc marţi, 26 august, spre seară, pe o stradă din Capitală şi a fost relatat de polițistul-influencer Marian Godină pe pagina sa de Facebook.
Marți seară, un tânăr nepalez care lucra ca livrator de mâncare a fost atacat de un necunoscut pe o stradă din București. În timp ce se afla pe scuter, livratorul a fost urmărit de un bărbat care, după ce a pornit filmarea pe telefonul mobil, s-a apropiat și l-a lovit cu pumnul în față, fără ca acesta să apuce să reacționeze.
Șocat, cetăţeanul nepalez l-a întrebat pe agresor de ce îl atacă. Răspunsul primit a fost unul cu tentă xenofobă: „Du-te înapoi în țara ta, asta e problema!”, a spus bărbatul, adăugând apoi „Pentru că ești un invadator!”.
Nepalezul, vizibil speriat, a cerut ajutor trecătorilor. În acel moment, un polițist care tocmai ieșise din tură a observat incidentul de la distanță. Agentul l-a somat pe agresor să rămână pe loc, însă acesta a încercat să fugă, astfel că polițistul l-a urmărit și a reuşit să-l imobilizeze rapid.
Agresorul, care a încercat să-și justifice gestul susținând că „își apără țara”, a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în arest.
Polițistul care a intervenit, agentul Andrei Jianu de la Secția 7, a fost felicitat public de colegul său, Marian Godină, într-o postare pe Facebook.
„Felicitări agentului de poliție Andrei Jianu pentru intervenția din timpul liber. Sper să vadă acest video și dl. Tanasă”, a scris Marian Godină, referindu-se la deputatul AUR Dan Tanasă, care i-a încurajat pe reţelele de socializare pe români să-i boicoteze pe imigranţii de la Glovo.
„Refuzați comanda dacă nu e livrată de un român. Nu mai încurajați importul de muncitori necalificați din Asia și Africa. Treziți-vă!!!”, a scria pe 19 august deputatul AUR, pe pagina sa de Facebook.
Cum comentează românii
Cazul a stârnit reacții puternice în mediul online, fiind privit ca un nou episod grav de violență cu substrat rasist în România.
* „M-a cuprins așa o tristețe interioară. Mama mea, fratele meu muncesc în străinătate și mă gândesc cum ar fi fost să fie loviți în față de un străin căruia nu i-au greșit cu nimic, doar pentru că muncesc acolo.
Mi se rupe sufletul pentru acel om.”
* „Demisia și dosar penal pentru instigare la violență și discriminare pentru deputatul pro rus.
Nu mai putem tolera mesaje instigatoare, toate vin cu efectul asta”
* „Bănuiesc că avem, în Codul Penal, cel puţin un articol care să acopere această faptă….
Şi nu mă refer numai la idiotul ăla care a dat cu pumnul, ci, mai ales, la cei care incită la aceste fapte.”
* „Cred că așa ar fi trebuit și englezii să ne facă nouă, cei ce lucrăm la ei în ţară, nu?Avem comportament de oamenii grotelor. Bietul om a venit să muncească cinstit, așa cum și noi ne ducem în alte țări să muncim. Doamne ce gândire!”, sunt doar câteva dintre comentariile lăsate la postarea poliţistului-influencer.
Agresorul este un tânăr de 20 de ani
Poliţia Capitalei a transmis un comunicat în care a confirmat incidentul şi a precizat că agresorul este un tânăr în vârstă de 20 de ani, care a fost reţinut pentru 24 de ore şi urmează să fie prezentat magistraţilor, fiind acuzat de lovire şi alte violenţe.
„Ieri, 26 august 2025, un polițist din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 7 Poliție, aflat în timpul liber, a surprins în flagrant un tânăr, în vârstă de 20 de ani, în timp ce agresa fizic un alt tânăr, cetățean străin.
Polițistul a intervenit prompt și eficient, iar bărbatul, bănuit de comiterea faptei, care a încercat să fugă, a fost prins imediat și imobilizat de polițist.
Ulterior, la fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Secției 7, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, care i-au acordat sprijin.
Tânărul a fost condus la sediul Secției 7 Poliție, în vederea continuării cercetărilor.
În urma administrării probatoriului, față de tânăr a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând ca, în cursul zilei de astăzi, să fie prezentat magistraților, cu propunere legală.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii Secției 7 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe”, a transmis joi, 27 august, Poliţia Capitalei.





