luni, iulie 8, 2024
AcasăSportUnirea Alba Iulia preia poziția secundă de la marea rivală, Metalurgistul Cugir....

Unirea Alba Iulia preia poziția secundă de la marea rivală, Metalurgistul Cugir. Prestație convingătoare a elevilor lui Marcel Rusu la primul meci pe „Cetate”

Unirea Alba Iulia preia poziția secundă de la marea rivală, Metalurgistul Cugir, grație unei prestații exepționale a lui Darius Indrei.

Unirea Alba Iulia face instrucție cu Avântul Reghin la primul meci pe „Cetate” din 2023, Elevii lui Marcel Rusu impunându-se cu scorul de 4-0 în fața mureșenilor.

Unirea Alba Iulia preia poziția secundă de la marea rivală, Metalurgistul Cugir

În vreme ce CSO Metalurgistul Cugir leagă a doua înfrângere consecutivă din două posibile în 2023 (două deplasări la Cluj-Napoca, pierdute cu același scor: 2-0), CSM Unirea Alba Iulia se impune categoric în duelul contra Avântului Reghin și bifează două borne importante în acest sezon: Asigurarea matematică a prezenței în play-off cu o etapă înaintea încheierii sezonului regular, și plasarea pe locul 2 în campionat, după 17 etape.

Meciul a curs în favoare albaiulienilor de la un capăt la celălalt, astfel aceștia au intrat la cabine în avantaj, datorită reușitei lui Darius Indrei din finalul primei reprize.

În repriza secundă, Andrei Roșu bifează primul gol în tricoul Unirii, majorând avantajul.

Același Darius Indrei, la probabil cel mai bun meci al carierei, înscrie încă două „eurogoluri” pentru a stabili scorul final și o duce pe Unirea până pe locul secund al Seriei 9 din Liga a 3-a.

Declarația antrenorului Marcel Rusu – Video: Tudor Itu

Niciun gol primit de Unirea Alba Iulia în 2023

Blocul defensiv al formației antrenate de Marcel Rusu nu a fost străpuns niciodată în cele două partide oficiale disputate de alb-negri.

În analiza acestui fapt, trebuie să ținem cont de câteva aspecte:

• Aducerea și integrarea rapidă a lui Ioan Grozav. Acesta a venit în iarnă de la rivalii din Cugir, și iată-l impunându-se în formula de start de la primele meciuri oficiale. Mai mult de atât, odată cu înlocuirea lui Călin Cristea din minutul 75 al meciului împotriva Avântului Reghin, banderola de căpitan este preluată de același Grozav.
  • Absența și înlocuirea cu succes a lui Andrei Bârdea. Albaiulianul Bârdea a reprezentat un punct fix în flancul drept al apărării Uniriste pe parcursul turului de campionat. Acesta absentează din cauza unor probleme de sănătate din lotul echipei la primele meciuri de la reluarea campionatului și este înlocuit cu succes în primă instanță de Paul Cordea în deplasarea de la Ocna Mureș, apoi de Erik Harangozo în cea mai recentă partidă.
  • Titularii integraliști din apărarea Unirii. Marcel Rusu a mizat pe patru jucători defensivi pentru toate cele 180 de minute în care echipa nu a luat gol. Este vorba despre: Andrei Raț (portar), Adnan Benkirat & Ioan Grozav (fundași centrali) și Emi Codrea (fundaș stânga).
  • Dificultatea adversarilor. În cele două partide Unirea Alba Iulia nu a întâlnit nicio echipă de play-off, duelându-se cu CS Ocna Mureș („lanterna roșie”) și Avântul Reghin (locul 5). Astfel, nu putem spune că apărarea uniristă a fost pusă la grea încercare. Totuși, să dăm cezarului ce e al cezarului. Zero goluri primite, e o performanță de lăudat.

„Vrem autocare pentru deplasare”

În jurul formației fanion a județului Alba se coagulează un grup de tineri suporteri care au adoptat denumirea „The youngsters”.

Din ce în ce mai numeroși, odată cu rezultatele bune obținute de favoriții lor, tinerii „ultrași ai Cetății”, pe lângă scandările obișnuite cu care își încurajează echipa, au mai strigat și „VREM AUTOCARE PENTRU DEPLASARE”, cerând conducerii Clubului Sportiv Municipal Unirea Alba Iulia să le pună la dispoziție mijloacele necesare de transport pentru a însoți echipa la derby-ul de la poalele Drăganei, pe care Unirea îl va disputa împotriva Metalurgistului Cugir sâmbătă, 25 martie de la ora 15:00.

De urmărit dacă autoritățile locale vor face demersurile necesare pentru a avea suporterii aproape la ultimul meci al sezonului regular.