joi, iunie 18, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateUrșii iau cu „asalt” Alba! Urs observat, pentru a doua oară în...

Urșii iau cu „asalt” Alba! Urs observat, pentru a doua oară în această lună, în comuna Săsciori

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

Urșii iau cu „asalt” Alba! Urs observat, pentru a doua oară în această lună, în comuna Săsciori.

Un urs a fost observat vineri seara, pentru a doua oară, în decurs de două săptămâni, în comuna Săsciori, fiind emis mesaj RO-ALERT pentru prevenirea populației din zonă.

Urșii iau cu „asalt” Alba! Urs observat, pentru a doua oară în această lună, în comuna Săsciori

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Județean (IJJ) Alba, Raul Crișan, în cursul serii de vineri a fost semnalată prezența unui urs în comuna Săsciori.

La fața locului s-a deplasat de urgență echipajul de intervenție al Jandarmeriei Alba, aflat în serviciu, echipat corespunzător pentru alungarea animalelor de talie mare.

Jandarmii au constatat că sesizarea privind prezența unui urs se confirmă, însă animalul nu mai era prezent în zonă.

„Pentru a preveni reîntoarcerea acestuia, jandarmii au folosit semnalele acustice și luminoase ale autospecialei, în scop de descurajare și alungare”, a precizat Raul Crișan.

Pentru prevenirea apariției unor situații de risc la adresa sănătății, integrității sau chiar a vieții populației din zonă, ISU Alba a emis mesaj RO-ALERT.

În 13 mai, a mai fost semnalată prezența unui urs în Săsciori.

În această lună, un urs a mai fost observat în Jidoștina, comuna Șugag, și de trei ori în comuna Rimetea. 

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut