sâmbătă, iunie 6, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateVeteranul de război Andrei Georgescu-Ionescu a împlinit venerabila vârstă de 101 ani....

Veteranul de război Andrei Georgescu-Ionescu a împlinit venerabila vârstă de 101 ani. A fost avansat în grad de Regele Mihai

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

Veteranul de război Andrei Georgescu-Ionescu a împlinit venerabila vârstă de 101 ani. A fost avansat în grad de Regele Mihai.

S-a născut pe data de 2 septembrie 1924, în municipiul București, fiind unicul copil la părinți. Tatăl a fost electrician la Căile Ferate Române, iar mama casnică.

Veteranul de război Andrei Georgescu-Ionescu a împlinit venerabila vârstă de 101 ani. A fost avansat în grad de Regele Mihai

După efectuarea studiilor gimnaziale și liceale, în anul 1943 a susținut examen la Facultatea de Medicină din București, pasiunea pentru această profesie fiindu-i insuflată de către bunicul său. Întrucât nu a reușit să intre la facultate, a fost înrolat în armată, la Școala de Ofițeri de Rezervă Tehnici Auto. Ulterior, a fost repartizat la Batalionul 1 Instrucție Reparații Auto de la Sibiu, până în anul 1945, când a fost lăsat la vatră.

„Am fost ultima promoție regală. Regele Mihai m-a avansat atunci la gradul de sublocotenent”, ne-a relatat cu emoție venerabilul veteran.

Pentru activitatea desfășurată și spiritul de sacrificiu de care a dat dovadă, veteranul a fost decorat cu Medalia „Crucea comemorativă a celui de-Al Doilea Război Mondial, 1941-1945”, iar potrivit Decretului Prezidențial nr. 885 din 23 mai 2024, i-a fost acordat gradul de general de brigadă, în retragere.

După război a reușit să intre la Institutul Medico-Farmaceutic din București, Facultatea de Pediatrie, pe care a absolvit-o în anul 1945. A fost încadrat la un spital din localitatea Poarta Albă, județul Constanța, acolo unde a cunoscut-o și pe viitoarea soție, ea fiind asistentă medicală.

Ulterior, a lucrat la Spitalul Clinic de Urgență „Grigore Alexandrescu” din București și, apoi, medic pediatru la Spitalul Elias, până la ieșirea la pensie, în anul 1990.

Are o frumoasă căsnicie ce durează de 72 de ani și se mândrește cu un băiat, un nepot și o nepoată.

Întrebat care este secretul longevității, domnul Georgescu-Ionescu a răspuns că a fost și este un om cumpătat și fără excese, nu a consumat grăsimi și face sport, exerciții la aparatele de fitness din pivnița proprie.

„Vizita noastră i-a plăcut foarte mult și ne-a transmis că ne așteaptă cu drag și cu altă ocazie. Îi transmitem urări de sănătate, fericire și îl asigurăm de întreaga noastră recunoștință și respect pentru tot ceea ce a făcut pentru patrie”, a scris Mirela Daniluc, Departamentul relația cu Parlamentul și calitatea vieții personalului.

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut