joi, iunie 18, 2026
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăActualitateVIDEO Șofer surprins pe contrasens pe A1, între Sebeș și Deva. A...

VIDEO Șofer surprins pe contrasens pe A1, între Sebeș și Deva. A ajuns la spital după ce a aflat cu cât a fost amendat

Date:

Știri relevante

spot_imgspot_img

Șofer surprins pe contrasens pe A1, între Sebeș și Deva. A ajuns la spital după ce a aflat cu cât a fost amendat.

Un bărbat de 62 de ani, din Sebeş, a rămas fără permis şi a fost amendat cu 4.050 de lei, după ce a condus un autoturism pe sens opus, pe direcţia Deva-Sebeş, pe Autostrada A1.

Șofer surprins pe contrasens pe A1, între Sebeș și Deva. A ajuns la spital după ce a aflat cu cât a fost amendat

Ulterior aplicării sancţiunii, bărbatul a acuzat o stare de rău, motiv pentru care poliţistul care l-a oprit a solicitat sprijinul unui echipaj medical.

Potrivit unui comunicat transmis miercuri de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Alba, poliţiştii Biroului de Poliţie Autostrada A1 Râmnicu-Vâlcea-Deva au intervenit, marţi, pentru oprirea unui autoturism care circula pe autostrada A1, pe sens opus.

„În jurul orei 14:15, în timp ce desfăşura activităţi de patrulare şi control al traficului rutier, pe sensul de mers Sebeş-Deva, în zona kilometrului 312, echipajul de poliţie a observat că, pe direcţia Deva-Sebeş, se deplasa un autoturism, în sensul opus direcţiei de deplasare.

Pentru prevenirea producerii unui eveniment rutier, poliţistul a oprit autospeciala de poliţie pe banda de urgenţă, având în funcţiune semnalele luminoase şi acustice, ulterior fiind dispuse măsuri pentru oprirea traficului rutier, în condiţii de siguranţă, şi scoaterea autoturismului în afara părţii carosabile”, se menţionează în comunicat.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că cel care a condus autoturismul este un bărbat de 62 de ani, din municipiul Sebeş.

Ce sancțiune a primit șoferul

Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 4.050 de lei, fiindu-i suspendat dreptul de a conduce autovehicule, pentru o perioadă de 120 de zile.

„Ulterior aplicării sancţiunii, bărbatul a acuzat o stare de rău, motiv pentru care poliţistul a solicitat sprijinul unui echipaj medical. Acesta a fost preluat de echipajul medical sosit la faţa locului şi a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate”, se mai arată în comunicat.

Poliţiştii le recomandă conducătorilor auto să respecte regulile de circulaţie şi semnalizarea rutieră. 

spot_imgspot_img

Ultimele știri

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Sari la conținut