Vreme severă în Alba și alte județe din țară. Meteorologii au emis un COD GALBEN de ploi torențiale și vânt puternic.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă sâmbătă și duminică în 19 județe și în București.
Vreme severă în Alba și alte județe din țară. Meteorologii au emis un COD GALBEN de ploi torențiale și vânt puternic
Potrivit meteorologilor, în intervalul 16 mai, ora 14:00 – 17 mai, ora 12:00, în sudul Crișanei, Banat, Oltenia, în cea mai mare parte a Munteniei și în sud-vestul Transilvaniei vor fi perioade cu vreme instabilă, caracterizată prin averse torențiale, descărcări electrice și, pe arii restrânse, grindină.
În intervale scurte de timp (trei ore) sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi însemnate, în general de 25 – 50 l/mp.
Totodată, vântul va avea intensificări cu viteze la rafală de 50 – 70 km/h și izolat vor fi vijelii.
Județele vizate de noua atenționare sunt: Arad, Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Sibiu, Mehedinți, Gorj, Vâlcea, Dolj, Olt, Argeș, Teleorman, Dâmbovița, Prahova, Giurgiu, Ialomița, Călărași, Ilfov și Municipiul București.





