miercuri, iulie 3, 2024
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăSportRomânia, vicecampioană mondială la scrimă masculin juniori! Sportivii au câștigat medalia de argint...

România, vicecampioană mondială la scrimă masculin juniori! Sportivii au câștigat medalia de argint la Mondiale

Date:

Știri relevante

spot_img

România este vicecampioană mondială la sabie masculin juniori! Sportivii au câștigat medalia de argint la Mondiale.

Echipa de sabie juniori a României a câștigat medalia de argint, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori de la Riad (Arabia Saudită), după ce a fost învinsă în finală de formaţia Statelor Unite, cu 45-28.

România (Casian Cîdu, Vlad Covaliu, Mihnea Enache, Radu Niţu) a intrat direct în turul secund, în care a dispus de India cu 45-30, în optimi a învins Japonia cu 45-28, în sferturi s-a impus în faţa Spaniei, cu 45-41, iar în semifinale a câştigat în faţa Italiei cu 45-39.

România încheie Mondialele de cadeţi şi juniori de la Riad cu două medalii, ambele la sabie juniori, aurul cucerit la individual de Vlad Covaliu şi argintul în competiţia pe echipe.

România a participat cu 27 de sportivi (15 la feminin şi 12 la masculin) la Campionatele Mondiale de scrimă pentru cadeţi şi juniori de la Riad (Arabia Saudită), în perioada 12-20 aprilie.