miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportVlad Covaliu este campion mondial al juniorilor la sabie! A cucerit aurul...

Vlad Covaliu este campion mondial al juniorilor la sabie! A cucerit aurul la CM de la Riad: „Un final de vis”.

Sabrerul român Vlad Covaliu (18 ani) a cucerit medalia de aur rezervată juniorilor, după o finală extrem de tensionată, pe care a câștigat-o la limită, 15-14, împotriva lui Pavel Graudyn, sportiv rus care a luptat la CM sub steag neutru.

Vlad Covaliu este campion mondial al juniorilor la sabie!

„O performanță extraordinară pentru Vlad. E cea mai mare bucurie, felicitări tuturor celor prezenți la Riad și care au contribuit la această victorie frumoasă pentru scrima românească. Hai România!”, a spus Mihai Covaliu, tatăl lui Vlad, campion olimpic la sabie în anul 2000 și președintele COSR.

Vlad a dominat prina parte a finalei, conducând cu 8-5 la pauză. Apoi adversarul a revenit, egalând la 11 și chiar ajungând să aibă un avans de o tușă, 13-12 pe final. Cei doi finaliști au mers cap la cap, 13-13, apoi 14-14, pentru ca lovitură victorioasă să-i aparțină în cele din urmă sabrerului tricolor.

În primii opt, scrimerul român a trecut de americanul Cody Ji Walter (15 -12), după ce în turul anterior trecuse de colegul său de echipă Radu Nițu, cu 15-6.

Pe tabloul primilor 32 de sabreri, Vlad, care este fiul lui Mihai și al Irinei Covaliu, antrenoare la Dinamo și coordonatoare a lotului feminin deplasat la Riad, a dispus de nigerianul Evann Jean Abba Girault, cu 15-11. În primul tur al competiției, Covaliu îl învinsese pe chinezul Tianhao Wang (15-7).