miercuri, iulie 3, 2024
AcasăSportCFR Cluj, eliminată din Conference League de Lazio Roma: Ardelenii părăsesc Europa...

CFR Cluj, eliminată din Conference League de Lazio Roma: Ardelenii părăsesc Europa după o remiză albă

CFR Cluj nu a reșit să marcheze în returul cu Lazio, de la Cluj Napoca, și este eliminată din Conference League, după faza 16-imilior, la capătul unei manșe în care italienii se califică mai departe după 1-0 la general, scor stabilit după turul de pe Olimpico.

În fața unui stadion plin, CFR Cluj nu a avut forța să o învingă pe Lazio, în ciuda faptului că italienii au jucat cu frâna de mână trasă și nu au forțat victoria.

După un început linișit, CFR Cluj putea da lovitura în minutul 22. Fundașul Casale a pasat direct la Janga, la marginea careului, iar atacantul clujenilor i-a pasat lui Krasniqi. Acesta a depășit elegant un advesar, dar a șutat pe lângă, de la 10 metri.

În repriza secundă, CFR Cluj nu s-a mai apropiat de poarta italienilor și doar portarul Simone Scuffet s-a remarcat printr-o dublă interveniție incredibilă. În minutul 69, Casale a tras de la 12 metri, dar Scuffet a fost pe fază și a respins. Mingea a ajuns la Vecino, dar șutul acestuia, din 3 metri, a fost respins de același Scuffet, cu capul. Ulterior, balonul a ajuns la același Vecino, dar a tras pe lângă.

În minutul 77, CFR Cluj a rămas în 10, după ce Muhar a văzut al doilea cartonaș galben. Până la final, clujenii au alergat după gol, dar în zadar.

S-a terminat 0-0, iar CFR Cluj părăsește competiția, potrivit gsp.ro.