duminică, iulie 7, 2024
AcasăSportSorana Cîrstea obține victoria carierei. A învins-o pe Aryna Sabalenka, locul 2...

Sorana Cîrstea obține victoria carierei. A învins-o pe Aryna Sabalenka, locul 2 mondial în sferturile de finală ale turneului de la Miami

Sorana Cîrstea obține victoria carierei. Calificare în semifinalele turneului de la Miami.

Sorana Cîrstea se află în cel mai bun moment al carierei. După ce a ajuns în sferturi la Indian Wells, jucătoarea din România a ajuns acum în semifinalele turneului de la Miami, de categorie WTA 1000.

Sorana Cîrstea obține victoria carierei

Acest succes este cel mai important reușit de Sorana în carieră. Cîrstea s-a impus pentru a 19-a oară în carieră în fața unei jucătoare din Top 10 WTA, dar Sabalenka, locul 2 WTA, este adversara cel mai bine clasată pe care Sorana o învinge.

Deși era cotată cu a doua șansă la victorie, Sorana a reușit să dea peste cap calculele hârtiei. A început game-ul cu un break și s-a menținut în avantaj.

Pe finalul setului, Sabalenka a forțat la retur și a reușit egalarea, la 4. Totuși, Sorana nu și-a pierdut calmul. A făcut break imediat și a închis setul cu un as, 6-4.

Cîrstea a început bine și setul secund. A condus cu 2-0, dar nu a putut menține ritmul. Sabalenka a crescut nivelul și a dus scorul la 3-2 în favoarea ei. Sorana Cîrstea a fost din nou extrem de puternică la nivel psihic.

A egalat după un game în care a salvat o minge de break și imediat a dus scorul de la 3-3 la 5-3. În final, Românca s-a impus cu 6-4, potrivit gsp.ro.