luni, iulie 8, 2024
AcasăSportAlbaiulianca Miriam Bulgaru s-a clasat în semifinalele turneului ITF de la Santa...

Albaiulianca Miriam Bulgaru s-a clasat în semifinalele turneului ITF de la Santa Margherita. Este principala favorită a competiției

Jucătoarea de tenis Miriam Bulgaru, originară din Alba Iulia, a obținut un loc în semifinalele turneului ITF de la Santa Margherita, Italia. Bulgaru a învins-o pe Yvonne Cavalle-Reimers, confirmându-și statutul de principala favorită a competiției.

Jucătoarea de tenis din Alba Iulia, Miriam Bulgaru, a avansat în semifinalele turneului ITF de la Santa Margherita din Italia.

Albaiulianca Miriam Bulgaru s-a clasat în semifinalele turneului ITF din Italia

La doar 24 de ani și ocupând locul 184 în clasamentul WTA, Miriam Bulgaru este principala favorită al turneului.

Miriam a dominat partida împotriva jucătoarei spaniole Yvonne Cavalle-Reimers, învingând-o cu un rezultat clar de 6-1, 6-0.

Acest succes vine după victorii în runde anterioare împotriva jucătoarelor Ylena In-Albon din Elveția și Polona Hercog din Slovenia.

În semifinale, albaiulianca se va confrunta cu jucătoarea germană Katharina Hobgarski, a șasea favorită a turneului, în vârstă de 26 de ani și locul 333 în clasamentul WTA.

Cele două jucătoare s-au confruntat pentru prima dată la Santa Margherita în luna aprilie, când Miriam s-a impus în sferturile de finală cu 6-2, 6-1.