vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportAlbaiulianul Nicolae Stanciu, pasă de gol în victoria celor de la Wuhan...

Albaiulianul Nicolae Stanciu, pasă de gol în victoria celor de la Wuhan Three Towns, în campionatul Chinei

Mijlocașul albaiulian Nicolae Stanciu, a oferit o pasă de gol în victoria echipei sale Wuhan Three Towns, scor 3-1, de pe terenul celor de la Shenzen, în etapa a 14-a, din campionatul Chinei.

În minutul 63, Stanciu aflat în partea dreaptă a careului mare, l-a găsit perfect pe Aziz, cu o pasă în zona punctului cu var de la 11 metri, iar jucătorul din Ghana, a înscris pentru 3-1.

Internaționalul român a fost înlocuit în minutul 75 al partidei, cu Tao Qianglong.

Jucătorul originar din județul Alba, are un sezon modest în China, Stanciu evoluând în 14 etape pentru Wuhan Three Towns, nu a reușit nici un gol, în schimb a oferit opt assisturi.

În sezonul trecut petrecut în China, Stanciu a înscris 10 goluri și a oferit 12 pase decisive, fiind considerat cele mai bun jucător de la Wuhan Three Towns.

În anul 2022, Stanciu a fost ales cel mai bun fotbalist al anului, în ancheta organizată de jurnaliştii de la Gazeta Sporturilor.