vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportCupa României la fotbal continuă. Faza sferturilor de finală pune față în...

Cupa României la fotbal continuă. Faza sferturilor de finală pune față în față echipele din SuperLiga

Cupa României la fotbal continuă. CFR Cluj și Sepsi Sfântu Gheorghe – marile favorite.

Această ediție a Cupei României la Fotbal a venit cu un nou și inedit format, care a provocat eliminarea precoce a unor granzi precum Universitatea Craiova, FCSB sau Farul Constanța.

Cupa României la fotbal continuă

Astfel, în urma noii faze a grupelor s-au format sferturile de finală, unde au ajuns opt echipe din SuperLiga României.

Ieri s-a disputat prima confruntare din sferturi, cea dintre UTA Arad și FCU Craiova 1948, meci în care arădenii s-au impus cu scorul de 1-0, prin reușita basarabeanului Virgiliu Postolachi.

Pentru astăzi este programat un duel 100% ardelean, între AFC Hremannstadt și Universitatea Cluj, meci care va avea loc pe recent-inauguratul Stadion Municipal din Sibiu, gazdele fiind favorite pentru a se califica mai departe în semifinalele competiției.

Mâine sunt programate și celelalte două partide ale fazei sferturilor, anume, Sepsi OSK – CS Mioveni și CFR Cluj – FC Argeș.

Primul duel, de la ora 18:00 le pune față în față pe ocupanta ultimei poziții din play-off, Sepsi Sfântu Gheorghe, și pe deținătoarea lanternei roșii a SuperLigii, CS Mioveni.

Deși de la sosirea lui Nicolae Dică pe banca tehnică a argeșenilor lucrurile nu au mai mers la fel de rău ca și în debutul sezonului, CS Mioveni pare deja retrogradată în eșalonul secund, astfel nici perspectivele privind Cupa României nu sunt foarte îmbucurătoare. Foarte probabil gazdele se vor impune fără mari probleme.

Al doilea meci al zilei va fi cel dintre campioana României, CFR Cluj și cealaltă reprezentantă a județului Argeș, FC Argeș.

Clujenii sunt favoriții acestei confruntări, întrucât echipa lui Bogdan Argeș-Vintilă parcurge o perioadă neagră, ajungând pe penultimul loc al campionatului, fiind o altă pretendentă serioasă la retrogradarea în Liga a 2-a.