vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportDavid Popovici, „racheta din Carpați”: A spulberat un nou record la 100...

David Popovici, „racheta din Carpați”: A spulberat un nou record la 100 de metri

David Popovici a câștigat , în cadrul Campionatului Naţional în bazin scurt de la Otopeni, proba de 100 de metri liber. Acesta se pregătește pentru Mondialele în bazin scurt din Australia.

David Popovici (18 ani), multiplu medaliat cu aur la Campionatele Mondiale și Europene de natație, a câștigat joi proba de 100 de metri liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

David Popovici, legitimat la CS Dinamo, a fost cronometrat cu 46.62 secunde, record național la această categorie. Locul doi a fost ocupat de Andrei Andrei Ungur (CSM Brașov), cronometrat cu 48.42 secunde.

Podiumul a fost completat de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanța), cronometrat cu 48.62 secunde, potrivit digisport.ro.

Pentru David Popovici, Campionatul Național în bazin scurt reprezintă o ultimă verificare înaintea Mondialelor în bazin scurt de luna viitoare, din Australia.