vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportVictorie dramatică pentru Miriam Bulgaru la Roland Garros! A câștigat în calificări,...

Victorie dramatică pentru Miriam Bulgaru la Roland Garros! A câștigat în calificări, după un super tie-break.

Miriam Bulgaru s-a calificat dramatic în turul următor al calificărilor de la Roland Garros, după ce a salvat o minge de meci și s-a impus în super tie-break, în fața jucătoarei Aliona Falei, locul 175 mondial.

Victorie dramatică pentru Miriam Bulgaru la Roland Garros!

Miriam Bulgaru (204 WTA) a trecut cu emoții de primul tur al calificărilor la Roland Garros. Sportiva noastră s-a impus în fața lui Aliona Falei (175 WTA), o jucătoare mai bine clasată decât în ea, în primul joc de la Paris, scor 6-4, 5-7, 7-6 (3).

Albaiulianca a câștigat prima manșă a întâlnirii, 6-4, iar apoi a servit pentru meci în setul secund. Nu a încheiat însă confruntarea și i-a permis adversarei să revină în set și chiar în meci.

Citește și: Performanță de excepție pentru Ștefan Dulea, elev la Liceul Militar din Alba Iulia: S-a calificat la etapa națională a Olimpiadei de Securitate Cibernetică

În decisiv, Miriam Bulgaru a salvat inclusiv o minge de meci și până la urmă soarta calificării a fost decisă în super-tie-breakul duelului.

Acolo, sportiva a fost mult mai precisă și s-a impus clar, 10-3, avansând în turul următor al calificărilor, unde se va duela cu americanca Katie Volynets, locul 109 WTA.