vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportVolei Alba Blaj, meci decisiv cu Prometey Dnipro pentru calificarea în play-off-ul...

Volei Alba Blaj, meci decisiv cu Prometey Dnipro pentru calificarea în play-off-ul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Volei Alba Blaj, meci decisiv cu Prometey Dnipro pentru calificarea în play-off-ul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Victoria sportivelor este obligatorie pentru a continua în Liga Campionilor.

Volei Alba Blaj a ratat o primă șansă de a obține calificarea în faza următoare a Ligii Campionilor, după ce a pierdut, joi seara, în Alba Blaj Arena, scor 0-3 (16-25, 20-25, 14-25), în fața campioanei Poloniei, ŁKS Commercecon Łódź.

Campioana României se poate califica în play-off-ul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, dacă va învinge marți, 16 ianuarie, la Mioveni, campioana Ucrainei, SC Prometey Dnipro.

În fața a peste 1700 de spectatori, campioana României a fost dominată de o echipă poloneză venită să răzbune eșecul din tur.

Meciul a fost echilibrat doar în primul set, când Volei Alba Blaj a condus până la 12-11, după care a urmat o serie de 8 puncte consecutive reușite de ŁKS Commercecon Łódź.

Note de echilibru au mai fost în setul 2, când campioana României a revenit de la 8-15 la 13-15 și s-a apropiat până la 18-19. În rest, meciul a fost controlat de campioana Poloniei.

Niciuna dintre jucătoarele campioanei României nu a depășit granița de 10 puncte reușite în acest meci, cele mai multe fiind realizate de Bogumila Biarda (8 puncte).

În schimb, de la ŁKS Commercecon Łódź a strălucit la acest capitol Valentina Diouf, cu 21 de puncte, care a și fost desemnată MVP-ul meciului.

Volei Alba Blaj, antrenor Stevan Ljubičic (conform zonelor ocupate în teren): Drussyla Costa 2p., Nneka Onyejekwe (cpt.) 6p. (1 blocaj), Iarina Axinte 2p., Katarina Jović 4p. (1 as), Jovana Kocić 5p. (1 as, 5 blocaje), Bogumila Biarda 8p. – Britt Rampelberg (libero).

Au mai jucat: Isidora Kockarević 4p. (1 as), Lora Kitipova, Iman Isanović 3p. (1 blocaj), Raisa Ioan 1p. și Paula Partnoi (libero).

În urma acestui rezultat, Volei Alba Blaj coboară pe locul 3 în clasament, în timp ce ŁKS Commercecon Łódź a preluat poziția de lider.

În celălalt meci al grupei E, SC Prometey Dnipro a învins, pe teren propriu, Volero Le Cannet, cu 3-1 (25-20, 25-13, 24-26, 25-16).

Clasamentul grupei E, înaintea ultimei etape: 1. ŁKS Commercecon Łódź (3 victorii, 9 puncte), 2. Volero Le Cannet (3 victorii, 7 puncte), 3. Volei Alba Blaj (2 victorii, 8 puncte), 4. SC Prometey Dnipro (2 victorii, 6 puncte).

În ultima etapă se vor disputa meciurile SC Prometey Dnipro – Volei Alba Blaj (16 ianuarie, ora 18:00, la Mioveni) și ŁKS Commercecon Łódź – Volero Le Cannet (16 ianuarie, ora 21:30).

Cu o victorie la Mioveni, Volei Alba Blaj se va califica în play-off-ul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, fie de pe locul 2, fie de pe locul 3, în timp ce o nedorită înfrângere va însemna finalul sezonului european pentru campioana României.