luni, iulie 8, 2024
AcasăSportFOTO Victorie meritată pentru Volei Alba BLAJ în sferturile de finală ale...

FOTO Victorie meritată pentru Volei Alba BLAJ în sferturile de finală ale CEVCupW: Sportivele s-au impus cu 3-1 în fața polonezelor

Volei Alba BLAJ câștigă primul duel cu Budowlani ŁÓDŹ cu scorul de 3-1 după o partidă pe care a condus-o de la un capăt la celălalt.

Fetele de la Blaj s-au impus în fața polonezelor de la ŁÓDŹ la capătul unui meci pe care l-au început ușor timorate, pierzând primele 4 puncte ale jocului. Situația a fost reglată pe parcursul primului set, pe care elevele lui Stevan Lubicic l-au câștigat cu scorul de 25-23.

Volei Alba Blaj în time-out – Foto: cev.eu

Setul secund a fost cel în care sportivele Blajului s-au impus, iar tabela arăta la finele acestuia 25-13. Budowlani ŁÓDŹ a reușit să „smulgă” un punct în cel mai disputat set, anume, al treilea, 25-27 în favoarea polonezelor. Ultimul set a fost adjudecat tot de către fetele lui Lubicic iar scorul final de 4-1 este unul care dă mari speranțe întregii suflări blăjene în perspectiva calificării în semifinalele CEVCupW.

În aplauzele spectatorilor din tribunele Sălii Polivalente din Târgu Mureș, Gergana Dimitrova a primit tradiționalul buchet de flori care se acordă “jucătoarei meciului”. Aceasta a preferat să înmâneze buchetul colegei sale, Dajana Boskovic, considerând că bosniaca l-ar fi meritat mai mult.

Cele mai prolifice voleibaliste ale meciului au fost pentru Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova și Dajana Boskovic cu câte 18 puncte aduse echipei. De partea cealaltă poloneza Monika Fedusio a punctat de cele mai multe ori – 17 puncte.

Gergana Dimitrova și Dajana Boskovic – Foto: cev.eu

Arbitrii care au oficiat partida au fost Wouter de Baar, din Țările de Jos, și Christos Maifoshis, din Cipru.

Partida retur a dublei manșe va avea loc pe data de 1 martie, în Polonia, la Lodz, pe ŁÓDŹ Sport Arena, unde Volei Alba Blaj se deplasează având un singur obiectiv: obținerea calificării în semifinalele competiției de rang secund în Europa, CEVCupW.

Stevan Lubicic mulțumește galeriei – Foto: cev.eu