vineri, iulie 5, 2024
AcasăSportRobert Paștiu, locul 1 la Turneul „Cupa Cetății Alba Iulia” la tenis...

Robert Paștiu, locul 1 la Turneul „Cupa Cetății Alba Iulia” la tenis de câmp. Tenismenul cugirean a obținut 6 victorii fără nici o înfrângere.

În data de 6 aprilie 2024, în municipiul Alba Iulia, a avut loc turneul de tenis de câmp rezervat juniorilor “Cupa Cetății Alba Iulia”, competiție în cadrul Campionatului Național “Tenis 10”.

La acest turneu, au fost prezenți sportivi din Alba Iulia, Sibiu, Cluj Napoca, Târgu Mureș, Timișoara, Brașov și Oradea.

Tenismenul cugirean Robert Paștiu, în vârstă de 7 ani, legitimat la Cubul Sportiv Metalurgistul Cugir, înscris la categoria de vârstă 7 – 9 ani, a disputat 6 meciuri, la finalul cărora a obținut 6 victorii fără nici o înfrângere.

“Roberto” s-a calificat în marea finală a turneului din orașul “Marii Uniri”, câștigând la tie-break cu scorul de 11-9, în fața adversarului din Sibiu, obținând titlul de campion.

Următorul turneu la care va fi prezent Roberto, se va disputa în data de 11 – 12 mai 2024 la Cluj Napoca.