vineri, iulie 5, 2024
Pentru publicitate ne puteți suna la 0770552586 sau scrie la adresa contact@albapress.ro
AcasăSportVolei Alba Blaj, înfrângere cu LKS Lodz în Liga Campionilor. Ce șanse...

Volei Alba Blaj, înfrângere cu LKS Lodz în Liga Campionilor. Ce șanse de calificare mai are echipa din Alba

Date:

Știri relevante

spot_img

Campioana României, Volei Alba Blaj, a fost învinsă joi, pe teren propriu, de formaţia LKS Lodz, scor 3-0, în penultimul meci din grupa E a Ligii Campionilor.

Scorul pe seturi a fost 25-16, 25-20, 25-14.

În cealaltă partidă a rundei se întâlnesc SC Prometey Dnipro – Volero Le Cannet, meciul fiind găzduit de Mioveni, din cauza situaţiei din ţara vecină Ucraina.

În primele meciuri din grupă, campioana României a obţinut rezultatele: 3-1 cu LKS Lodz, 2-3 şi 3-0 cu Volero Le Cannet şi 2-3 cu SC Prometey.

În ultima etapă, campioana României va juca în deplasare, cu SC Prometey, în 16 ianuarie. După cinci runde se află pe locul 3, cu 8 puncte.

Prima clasată în fiecare din cele cinci grupe se va califica în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar echipele de pe locul 2 şi o singură formaţie de pe locul 3, cu cea mai bună linie de clasament, vor evolua în play-off pentru alte trei locuri disponibile în sferturi.

De asemenea, celelalte echipe de pe locurile 3 vor continua în sferturile de finală ale CEV Cup.

Volei Alba Blaj s-a calificat în faza grupelor după ce a jucat în ambele tururi preliminare, câştigând turneul din primul tur şi clasându-se pe locul 2 la turneul din turul II, pe care l-a găzduit.

În 2023, trofeul a fost câştigat de VakifBank Istanbul.